دوره MBA | مدرک MBA  – MBA ( ام بی ای ) در لغت مخفف عبارت Master of Business Administration به معنای مدیریت حرفه ای کسب و کار است ، که در مرکز بین المللی دوره های مدیریتی و مهارتی دوره ای تحت نظر وزارت علوم و همسطح مقطع کارشناسی ارشد می باشد .

شیوه های ارائه دوره های MBA

دوره MBA عمدتا به دو شکل ارایه می گردد. شکل اول به صورت آکادمیک که با عنوان مدرک کارشناسی ارشد کسب و کار یا MBA در دانشگاه های مختلف دنیا ارایه می شود و شکل دوم به صورت دوره های تکمیلی که در موسسات آموزش عالی آزاد و یا موسسات خصوصی دیگر به عنوان یک دوره مهارتی ارایه می شود.

آنالیز MBA برای شما

  • تاییدیه وزارت علوم
  • ترجمه رسمی
  • مهر قوه قضائیه و وزارت امور خارجه
  • قابل استعلام

تاریخچه MBA خارج از کشور

اینفوگرافیک رشته مدیریت کسب و کار MBA
اینفوگرافیک رشته مدیریت کسب و کار MBA

بطور خلاصه اگر بخواهیم به این موضوع بپردازیم کسانیکه که به تحصیل برای فوق لیسانس مدیریت می پردازند، دانشجویانی هستند که لیسانس یا همان کارشناسی مدیریت دارند و می خواهند درجات علمی را بطور معمول در دانشگاه طی کرده و پس از فوق لیسانس، احتمالا دکتری هم بگیرند و بتوانند در زمینه های پژوهشی و آکادمیک کار کنند و مدرک 100 درصد قابل پذیرش ارگان ها ، نهاد ها و سازمان ها برای اراِه در اختیار داشته باشند.

اما افرادی که MBA می خوانند و دوره های ام بی ای را میگذرانند جوانان کارآفرینان یا صاحبان کسب و کارها هستند که برای بالا بردن مهارت های کاربردی در زمینه مدیریت کسب و کار به تحصیل این رشته و این دوره روی می آورند.

و یا افرادی هستند که علاوه بر افزایش مهارت ها و توانایی ها در زمان فشرده تر نیاز به دوره MBA | مدرک  MBA  – هم دارند و ممکن است این مدرک در شغل آنها برای افزایش حقوق و مزایا کاربردی باشد و نهاد و ارگانی که در آن مشغول به کار هستند این مدرک را بپذیرد.

در ایران برخی مراکز و موسسات و آموزشگاه‌ های بازرگانی و حتی دانشگاهها دوره و گواهینامه هایی را تحت این عنوان و به نام دوره های کوتاه مدت مدیریت حرفه ای کسب و کار (MBA) در دوره های آموزشی تمام وقت، پاره وقت یا از راه دور و غیرحضوری ارائه می کنند.

دغدغه هر دانشجویی در هر رشته و گرایشی بازار کار آن رشته است ، رشته MBA نیز در کشور های مختلف بازار کار متفاوتی دارد که معمولا در کشور های توسعه یافته این بازار کار به مراتب بهتر از کشور های رده پایینتر و با اقتصاد قدیمی تر است.

بازار کار MBA خارج از کشور

گذراندن دوره‌های MBA دریچه‌هایی نو را در دنیای کسب و کار به رویتان باز میکند !

رشته MBA و دوره های زیر مجموعه آن در کشور های اروپایی و آمریکای شمالی جزو پرطرفدار ترین رشته های دانشگاهی هستند آن هم به دلیل درآمد نسبتا بالای این رشته در برخی حوزه های کسب و کار است.

در سال 2014 تا 2016 با نظرسنجی از یک جامعه آماری متشکل از فارغ التحصیلان رشته MBA در کشور های آلمان ، امریکا ، کانادا ، انگلیس و چند کشور دیگر اروپایی ، میانگین درامد افراد فارغ التحصیل رشته MBA حدودا  150000 دلار در سال اعلام شد.

رقم اعلام شده جزو درآمد متوسط به بالا در کشور های آمریکا و اروپایی میباشد و همین یکی از 10 ها علل گرایش دانشجویان به رشته MBA میباشد .

همچنین مدرک MBA مدیریت ارشد کسب و کار در کشور های اروپایی از ارزش بسیار بالایی برخوردار است .

بازار کار و درآمد MBA در ایران

همانطور که گفته شد دوره MBA و پذیرش مدرک MBA قدمتی 20 ساله در ایران دارد و امروزه به دلیل نیاز بسیار بالای کشور به مدیران ارشد و با قدرت مدیریت بالا ، تقاضای شرکت در دوره های MBA نیز نسبت به اواسط دهه 90 به شدت افزایش یافته و شاهد جذب بسیار بالای فارغ التحصیلان و دارندگان مدرک MBA هستیم.

این رشته در ایران هنوز جای پیشرفت بسیار بیشتری را دارد لذا هر کشوری برای پیشرفت ، نیاز مبرم به مدیران آزموده و قدرتمند دارد که رشته MBA همان کارخانه ساخت مدیران ارشد و کاربلد است.

متاسفانه فعلا در ایران به نسبت کشور های اروپایی و امریکایی توجه کمتری به این رشته میشود و فارغ التحصیلان این رشته در سال 99 درامد متغیر بین 7 تا 15 میلیون تومان دارند ، لازم به ذکر است که با گذراندن دوره های MBA توانایی کارآفرینی بسیار بالایی آموخت که با بکار گیری آن قطعا درآمد هایی چندین برابر میانگین خواهید داشت.

همچنین کسانی که به کار در ادارات و سازمان ها مشغولند با گذراندن این دوره و ارائه مدرک MBA پایان دوره به ادارجات و سازمان ها شامل مزایا و افزایش حقوق خواهند شد ، در پیوست ذکر میشود که تمام ادارجات و سازمان ها مدرک MBA را پذیرش نمیکنند و بعضا این دوره ضروری و مهم را قبول ندارند.

اگر شما از جمله افرادی هستید که گمان می کنید موقعیت فعلی شما بسیار خوب بوده و نیازی به ارتقا ندارید و احتمالا موقعیت فعلی و مطلوب شما حتما در آینده هم حفظ خواهد شد باید بگویم شما نیازی به گذراندن دوره MBA ندارید. اما اگر فارغ از رشته تحصیلی، سمت، موقعیت و جایگاه فعلی شرکت یا سازمانتان تمایل دارید تا با آشنایی با علم روز مدیریت ارتقا خود را تضمین کنید باید بگویم شما به دوره MBA نیاز دارید. شاید شما یک برنامه نویس، یک مهندس معمار، یک تولید کننده مصنوعات چرمی و یا صاحب یک رستوران باشید، در هر صورت شما برای توسعه و بهبود جایگاه خود، تیم سازی، برنامه ریزی، فروش بهتر، تصمیم گیری های درست و حرکت رو به جلو نیاز به توسعه مهارتهای فردی خود دارید که در تمام دنیا دوره MBA به عنوان یک گزینه مناسب برای این حوزه به شمار می آید.

حتی اگر فعلا صاحب شغلی نیستید دوره MBA می تواند دو مزیت برای شما داشته باشد. یکی تغییر طرز فکر شما و توسعه مهارتهای شما برای کارآفرینی و راه اندازی یک کسب و کار با حداقل امکانات و دومین مزیت داشتن گواهینامه ای که تاثیر بسیار زیادی در استخدام و گزینش شما در پستهای ارزشمند خواهد داشت.

آیا گواهینامه MBA می تواند تاثیری بر برند شخصی من داشته باشد؟

گواهینامه مدیریت ارشد کسب و کار که با طی کردن دوره MBA در موسسات معتبر به دست می آید می تواند گواهی بر مهارتهای حرفه ای شما در حوزه مدیریت باشد.
بسیاری از سازمانها برای استخدام افراد در پست های مدیریتی به این گواهینامه توجه کرده و همچنین به عنوان یک شرکت خصوصی وجود این گواهینامه در رزومه مدیر شرکت می تواند نشان از نگاه درست شرکت و ایجاد اطمینان خاطر در شرکای کاری گردد که برآیند برند شخصی و سازمانی فرد دارای گواهینامه دوره MBA | مدرک  MBA  می باشد.

در دوره MBA دقیقا چه مباحثی مطرح و چه دروسی تدریس می شود؟

دوره MBA - مدرک MBA
دوره MBA – مدرک MBA

همانطور که در پاسخ به پرسش قبلی ذکر شد دوره MBA | مدرک  MBA  – برای ارتقا سطح دانش و مهارتهای فرد برای توسعه کسب و کار و ارتقا شغلی تدوین شده است، از این رو بر اساس نوع کسب و کار می تواند با گرایش های متعدد و دروس متفاوتی ارایه گردد. موسسات معتبر جهانی برای پوشش و کاربردی تر نمودن دوره تغییراتی را در دوره های سنتی تر ایجاد نموده و آن را متناسب با صنوف مختلف ارایه نمودند اما در کل دوره MBA شامل یک سری دروس پایه بوده که در زیر برخی از آنها و هدف ارایه از آنها را ذکر می کنم.

۱- تفکر سیستمی: این درس برای ارایه تعریف سیستم و اهمیت تبدیل یک سازمان با اجزای مستقل به یک سیستم با اجزا همراه طراحی شده و در نظر دارد شما را با اهمیت تغییر تفکر سنتی و مستقل به تفکر سیستمی در راستای هدفی مشترک و اهمیت رهبری آشنا سازد. شناسایی اجزا سیستم و اهمیت هر یک از اجزا و نقش کلیدی هر یک از اجزا در پیشبرد اهداف و شیوه های کنترل و درک روش های کنترلی و تصمیم گیری از جمله مباحث این درس می باشد.

۲- مبانی مدیریت و سازمان: این درس شما را با کلید واژه های مدیریت آشنا نموده و در صورتی که قبلا با حوزه علمی مدیریت آشنایی نداشته اید می توانید با اساسی ترین کلید واژه های مدیریت آشنا شوید

۳- رفتار سازمانی: یکی از مشکلات عمده همه ما چه فردی و چه سازمانی فرهنگ سازمانی و شیوه ارتباط اجزا سازمان با یکدیگر می باشد. این درس با تمرکز بر اینکه چه عواملی باعث ایجاد رفتار های مختلف و تغییر احساسات گروه های مختلف شخصیتی می گردد می تواند کمک قابل توجهی به شناسایی فرد از خود و یافتن روش های مناسب جهت ایجاد انگیزه و حس خوب در دیگر کارکنان شود. عوامل ایجاد انگیزه، رضایت، نارضایتی، شیوه های جانشین پروری و … از جمله اهداف این درس می باشد.

۴- مهارتهای ارتباطی و اصول مذاکره: چه اینکه شما یک کارمند ساده باشید و یا اینکه یک مدیر سازمان بزرگ، حتی اگر از دروس مدیریت اطلاع کافی داشته باشید برای انتقال خواسته های خود نیاز به مهارتهای ارتباطی دارید. یکی از مهمترین دلایل عدم رشد ما در جامعه و یا سازمان و حتی بعضا مشکلات درونی و یا خانواندگی ما به عدم توانایی ما در برقراری ارتباط موثر بر می گردد. درس اصول و فنون مذاکره ضمن شناسایی عوامل موثر بر مهارتهای ارتباطی، تعریف هوش هیجانی، تیپ های مختلف شخصیتی، با یک برنامه مدون شما را با روش های مذاکره موثر آشنا می سازد.

۵- اصول حسابداری برای مدیران: یکی از نیازهای اساسی هر مدیری آشنایی با سیستم حسابداری است. شاید شما نیاز نداشته باشید که یک حسابدار خبره باشید اما حتما برای بررسی حسابها و صورتهای مالی و درک بهتر از وضعیت سود و زیان شرکت و یا شخص خود نیاز به یادگیری مفاهیم حسابداری خواهید داشت. این آشنایی علاوه بر کمک به درک بهتر از سیستم مالی به شما این امکان را می دهد که در بودجه ریزی و برنامه ریزی دقیق تر عمل کرده و با شناسایی شاخص های سود و زیان راه کارهای مفیدی برای آینده شرکت یا شخص خود بیابید.

۶- مدیریت استراتژیک: یکی از اصلی ترین دروس دوره MBA درس مدیریت استراتژیک می باشد. این درس بعضا به همراه درس دیگری به نام تفکر استراتژیک ارایه می شود. شاید یکی از دلایل عدم پیشرفت کافی بسیاری از ما سردرگمی در انتخاب و رد موقعیت های مختلف است. اینکه در کدام مسیر باید حضور داشته باشیم و چه گزینه هایی را کنار بگذاریم اساس دروس تفکر و مدیریت استراتژیک توسعه مهارتهای تصمیم گیری استراتژیک و برنامه ریزی برای پیاده سازی آن استراتژی ها در سازمان و شرکت و یا حتی زندگی فردی است.

۷- مدیریت بازاریابی: چه تفاوتی دارد شما یک تولید کننده باشید و یا یک معلم زبان که در منزل خودش به تدرسی مشغول است. در هر دو صورت شما نیاز به آشنایی با دروس بازاریابی دارید. شما باید با شناسایی بازار هدف بتوانید با بهترین شیوه نیاز مصرف کنندگان خدماتتان را برطرف نموده و راهی برای معرفی بهتر خدمات خود به آنها پیدا کنید. همچنین شما برای حفظ و توسعه بازار خود همیشه باید به فکر داشتن مزیت های رقابتی باشید که برای مشتریان دارای اهمیت باشند. دروس مدیریت بازاریابی با نگاهی نوین به حوزه بازاریابی چنین مهارتهایی را در اختیار شما قرار خواهند داد

البته تعداد دروس دوره MBA معمولا بین ۱۲ تا ۲۰ درس متغیر هستند که بعضا می تواند شامل دروس دیگری مانند مدیریت کارآفرینی، برندسازی، مدیریت ارتباط با مشتری، تحلیل بازار، اصول رهبری، مدیریت منابع انسانی باشند که هر یک بسیار پر اهمیت و در راستای توسعه مهارتهای فردی و رهبری و برای ارتقا شغل و جایگاه شغلی شما طراحی شده اند.

اهداف دوره های آزاد MBA

دوره MBA از ابتدا با هدف تبدیل مدیران سنتی به مدیرانی با تفکر نوین شکل گرفت و امروزه هم توجه به دروسی مانند تفکر سیستمی، شیوه های تصمیم گیری، روش های نوین رهبری و غیره این هدف پررنگ تر از همیشه به نظر می رسد. در این راستا بدون توجه به اینکه مدیران شرکت های بزرگ یا کوچک و یا حتی شاغلین در سازمانها و ادارات چه تخصصی دارند، دوره MBA به تغییر تفکر و نگرش آنها در روابط کاری و تصمیم گیری و تصمیم سازی توجه دارد. به عنوان مثال اگر شما یک مدیر شرکت پیمانکاری هستید و در زمینه عمران تخصص دارید احتمالا تجربه کافی و یا تخصص های نوین در زمینه تیم سازی، برنامه ریزی استراتژیک روش های نوین بازاریابی و مهارتهایی از این دست را به خوبی نداشته باشید. کسب چنین مهارتهایی شاید نیاز به مطالعه و بیش از آن سالها تجربه و آزمون و خطا دارد حال آنکه دوره MBA در زمانی کوتاه تر می تواند چنین مهارتهایی را به شما بدهد.شما میتوانید توسط ما به راحتی دوره MBA | مدرک MBA  را به صورت آنلاین یا حضوری شرکت کرده و این مدرک را دریافت کنید .

ویژگی های یک گواهینامه معتبر

بطور کلی برخی عناوین و امتیازات موجب میشود که گواهینامه MBA شما نزد سازمان ها و ادارات از ارزش بیشتری برخوردار باشد.

تاییدیه وزارت علوم

همانطور که بالاتر گفته شد مدرک دارای مهر و هولوگرام وزارت علوم از ارزش بسیار بالاتری نسبت به مهر و امضای موسسات دیگر برخوردار است.

ترجمه رسمی

مدارک MBA قالبا امکان ترجمه رسمی دارند اما برخی نیز این امکان را ندارند و شما باید این مورد را حتما قبل ثبت نام در دوره چک کنید.مدارکی که توسط ما اخذ می کنید ! به راحتی قابلیت ترجمه رسمی را دارند.

مهر قوه قضائیه و وزارت امور خارجه

مدرک پایان دوره MBA که توسط ما ثبت نام میشود به راحتی می توانید قابلیت دریافت مهر قوه قضاییه و وزارت امور خارجه را دارا هستند که این مورد پس از دریافت مهر وزارت علوم تحقیقات و فن آوری برای شما دست یافتنی است.

قابل استعلام

اگر گواهینامه MBA که دارید و یا میخواهید در دوره مربوطه آن ثبت نام کنید قابل استعلام از سایت رسمی وزارت علوم نباشد عملا از ارزش زیادی برخوردار نیست .
ما به راحتی می توانیم با شرکت حضوری یا آنلاین شما – در کنارتان برای دریافت مدرک معتبر و قابل استعلام MBA حضور داشته باشیم.

(( برای مشاوره درباره اخذ مدرک MBA با شماره ی 02191312987 تماس بگیرید ))

‫5/5 ‫(2 نظر)
‫5/5 ‫(2 نظر)
‫5/5 ‫(3 نظر)