جمعه, 02 تیر 1396 |

چقدر ما خوبیم

چقدر خوبیم ما

«جامعه شناسی طنز»
ترجمه و تالیف: ابراهیم رها
انتشارات مروارید
سال 1394
۹۶صفحه

انتشارات مروارید به تازگی کتابی را با عنوان «چقدر خوبیم ما» نوشته ابراهیم رها روانه بازار کتاب کرده است؛ کتابی که نویسنده‌اش متن آن را حاصل تاملات خود در نقد رفتارشناسی ایرانیان در قالب بیانی طنزآمیز عنوان کرده است.
«چقدر خوبیم ما» در برگیرنده یادداشت‌هایی از ابراهیم رهاست که همگی برای نخستین بار در این کتاب منتشر و برای این کتاب نوشته شده اند.
ابراهیم رها: «ما مردم عین دسته گلیم. لااقل بخش اول این عبارت دو قسمتی را مطمئنم. رفتار ما، واکنش‌های ما، اطوار ما، برخوردهای ما… یکی از یکی بهتر. ما مردمانی زیبا جادار مطمئن هستیم که اعتماد به نفسمان یک جاهایی از آسمان را انشقاق داده است. حالا من در این کتاب سعی کرده‌ام به زبانی که به هیچ جایمان بر نخورد، رفتارهای اجتماعی و فراگیرمان را که تبعاتش صاف می‌رود توی چشم خودمان مرور کنم. اگر از دسته گل بودن خود، اطرافیان، فامیل، دوست، راننده خطی دور میدان یا سوپر مارکت محله‌تان به تنگ آمدید یا به هر چیز دیگر آمدید، این کتاب را بخوانید…»

نواندیشان ایرانی، نقد اندیشه های چالش برانگیز و تاثیر گذار در ایران معاصر

نواندیشان ایرانی، نقد اندیشه های چالش برانگیز و تاثیر گذار در ایران معاصر

سید علی محمودی

نشر نی

1394

415صفحه

 

نواندیشان ایرانی، نقد اندیشه های چالش برانگیز و تاثیرگذار در ایران معاصر، نوشتۀ سید علی محمودی از سوی نشر نی انتشار یافت. نواندیشان ایرانی، پژوهش در اندیشه ها و کنشگری های هشت چهرۀ نام آور معاصر، شامل سید عبدالرحمن کواکبی، محمد حسین نائینی، محمد علی فروغی، سید محمد حسین طباطبایی، مهدی بازرگان، مرتضی مطهری و علی شریعتی است. نویسنده در پیشگفتار کتاب، در معرفیِ کار پژوهشی خود می نویسد: « در پژوهش هایی که از نظر خوانندگان خواهد گذشت، در هر مورد، بنیادی ترین و تاثیرگذارترین وجه اندیشۀ هر شخصیت، برگزیده شده است. بنابراین، پژوهش حاضر، زندگینامه نویسی و یا دانشنامه نویسی نیست، بلکه دربرگیرندۀ موضوع هایی است که در سدۀ اخیر، جامعۀ ایران را با چالش ها، دگرگونی ها و تاثیرات گوناگون روبه رو کرده است.»

کانت به روایت ایرانی، تاملاتی فلسفی در باب اخلاق، سیاست و صلح پایدار

کانت به روایت ایرانی،

تاملاتی فلسفی در باب اخلاق، سیاست و صلح پایدار

سید علی محمودی

نگاه معاصر

1394

 

کانت به روایت ایرانی، تاملاتی فلسفی در باب اخلاق، سیاست و صلح پایدارنوشتۀ سید علی محمودی از سوی نشر نگاه معاصر انتشار یافت. این کتاب، شامل چهار بخش  و یک پیوست است. بخش نخست با عنوان« کانت، فلسفۀ سیاسی و فلسفۀ تاریخ »، در متن نخست، شالوده ها و آموزه های فلسفۀ سیاسی کانت را شرح، تحلیل و نقد می کند. این متن، گزارشی فشرده از رسالۀ فلسفۀ سیاسی کانت- اثری دیگر از همین نویسنده- است. متن دوم به فلسفۀ تاریخ کانت می پردازد که گرانیگاه آن، پیشرفت نوع انسان برپایۀ غایت گرایی است.

یادداشت های علم

یادداشت های علم

ویراستار: دكتر علینقی عالیخانی

ناشر: كتاب سرا 1393 تهران (دوره هفت جلدی)

تیراژ: 1500 نسخه

بهاء: 980،000 ریال

دوره هفت جلدی این یادداشت ها مربوط به سال های 1346 تا 1356 می باشد. این مجموعه به دو بخش قابل تقسیم است. بخش نخست از سال 1347 تا 1356 كه ویراستاری آن توسط آقای دكتر علی نقی عالیخانی در مهرماه سال 1370 در لندن به اتمام رسید و به ترتیب از سال 1371 تا سال 1386 به وسیله كتاب سرا در شش جلد منتشر شد. در سال 1392 كتاب سرا جلد هفتم این مجموعه مربوط به سال 1346 و قسمتی از سال 1347 را منتشر نمود و توضیح داده شد « چون مجلد هفتم این یادداشتها از شش مجلد قبلی و پس از آن به چاپ رسیده، به خواننده پیشنهاد می شود برای این كه سیر تاریخی یادداشت ها را در دست داشته باشد مطالعه این یادداشت ها را از مجلد هفتم آغاز كنند و پس از آن به مجلد های شش گانه بپردازد».

کمپین دیپلماسی رسانه‌ای؛ عطف به ارتباطات استراتژیک

رها خرازی آذر

چاپ اول

سال 1393

تهران: دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها

 177 صفحه

 

به بیان نویسنده، کتاب حاضر با رویکردی از جنس واقع‌گرایی، به کمپین دیپلماسی رسانه‌ای در حال ساخت در لابراتور دیپلماسی رسانه‌ای کشورها و رسانه‌های جریان‌ساز جهانی می‌پردازد.

نگارنده در این کتاب، کمپین دیپلماسی رسانه‌ای را تکرار بی‌‌پایان بازبینی، بازارزیابی، بازطراحی و اجرای آن بخش از دیپلماسی می‌داند که امکان راهیابی به فضای رسانه‌ها را می‌یابد. سپهری رسانه‌ای ـ دیپلماتیک، پیچیده، برآمده از محیطی با ارتباطات و تأثیرات شبکه‌ای، میان‌رشته‌ای، چند رشته‌ای که بر ارتباطات استراتژیک استوار است.

دروغ و نقش آن در دین و دنیای ما

مهندس مهدی بازرگان

انتشارات کویر

1393

 

مدخل کتاب

منظور ما از دروغ «نمايش نادرست از واقعيات و مكنونات» است و شامل چهره‏های‌ گوناگونی مي‌شود‏. مانند دروغ‌گويی و دورويی، تظاهر و تملق، فريب و كلاه‌گذاری، ريا و تزوير، خلف عهد و خيانت، نفاق و ناروايی و امثال آن. به‌طور‏ی‌كه مي‌دانيم اين خصلت يا سنت يك مسألة اخلاقی سادة فردی‌كه اختصاص به ما ايرانيان داشته باشد، نيست و توسعه در همة فرهنگ‌ها و تأثير در كليه شئون زندگی فردی و اجتماعی ملت‌ها دارد؛ ولی شايد بتوانيم بگوييم كه كشور عزيزمان ايران، بيش از ساير جاها و مردم ديگر دنيا درگير با آن مي‌باشد.

شاهنامه شاه طهماسبي

 

ناشر : موسسه تأليف، ترجمه و نشر آثار هنري وابسته به فرهنگستان هنر

اين اثر نفيس در 420 صفحه با 171 تصوير در قطع سلطاني و جلد طرح چرم سوخت كاري شده همزمان با بيست و هفتمين دوره نمايشگاه كتاب تهران با بهاي 9,800,000 ريال در ارديبهشت ماه 1393 منتشر گرديد.

ناشر در مورد تصاوير كتاب عنوان مي دارد:

در ابتدا قرار بود فقط 118 برگ موجود در موزه هنرهاي معاصر و يك برگ موجود در موزه رضا عباسي را منتشر كنيم كه بعد از رايزني هايي كه با موزه هنرهاي معاصر داشتيم به اين نتيجه رسيديم كه حتي الامكان ساير برگ هاي موجود از اين شاهنامه در مجموعه هاي خصوصي خارجي و موزه هاي ديگر كشورهاي دنيا را نيز به اين مجموعه اضافه كنيم و موفق شديم كه علاوه بر 119 برگ موجود در ايران، 33 برگ از مجموعه متروپوليتن، 9 برگ موجود از اين شاهنامه در موسسه آقاخان و 10 برگ اين شاهنامه را از مجموعه خصوصي خليلي در لندن به اين كتاب اضافه كنيم و علاوه بر آن ديتيل هايي را از برخي صفحات موجود در ايران با كيفيت عكاسي مطلوب در كتاب منتشر كرديم تا جزئيات اين آثار براي استفاده هنرمندان و پژوهشگران به خوبي مشخص باشد.

ساعت طلا

ساعت طلا

فریدون مجلسی

انتشارات ناهيد

1393

 

ساعت طلا رمانی است  نه چندان بلند که ماجرایی جنایی در تهران اواخر دهه 1320 بهانه یا بستری برای شرحی است که تقریباً به طور کلی به آذربایجان و به طور اخص به منطقه زنجان مربوط می شود. آن داستان می توانست به صورت خبری کوتاه انعکاس یابد، اما بهانه ای به  دست داده است تا اطلاعاتی در باره شرایط و نحوه زندگی  شهری-روستایی در ایران آن دوران، عشق ها، امیدها و نومیدی ها، ایستادگی ها و شکست ها و رفتارها و سب و کارها ارائه شود که با نحوه زندگی در بسیاری از بخش های ایران قابل بازشناسی است.

فلسفه و آينده نگري

فلسفه و آينده نگري
نويسنده: دكتر رضا داوري اردكاني
ناشر: انتشارات سخن - تهران

تاریخ انتشار 1392


كتاب با طرح مقدماتي مسئله در هشت فصل تدوين شده. تشريح آينده نگري و چگونگي آن،‌ امكان و آينده، پيشرفت و آينده علم و توسعه، جلوه آينده در آئينه فلسفه، فلسفه و آينده، آينده فلسفه، الگوي ايراني – اسلامي پيشرفت و اخلاق سرفصل هاي كتاب مي باشد. چاپ اول كتاب با جلد كالينگور در 230 صفحه، تيراژ 1650 نسخه، بهاي 15000 ريال در سال 1392 منتشر شده است. كتاب داراي فهرست اعلام اشخاص، نام ها و اصطلاحات خاص و نام كتاب ها و نشريه ها مي باشد.

«چهره‌ها»

«چهره‌ها»

فریدون مجلسی

شرکت‌ سهامی انتشار

1393

 

یادداشت نویسنده

کتاب حاضر حاوی مجموعه ای از یادداشت‌های برگزیدة تاریخی در بارة شماری از چهره‌های برجستة اثرگذار سیاسیِ ایران و جهان دریکی دو قرن اخیر است. گزینش‌ها از میان بیش از 1200 مقاله و یادداشت انجام شده که به قلم این نویسنده طی ده سال اخیر در روزنامه‌ها و هفته نامه‌ها و ماه نامه‌های کشور منتشر شده است.

گذشتة پرنشیب و فراز نویسنده در زندگی دیپلماتیک، و در عرصه صنعت و تولید و مدیریت پس از معافیت از خدمات دولتی، همراه با تداوم زندگی فرهنگی مبتنی بر قلم، به او این امکان را می دهد که مسائل را با دیدی تلفیقی از تاریخ و تفسیر و تجربه شخصی بررسی کند.

حقوق مالكین آپارتمان ها - مسكونی، اداری و تجاری

ابراهیم اسماعیلی هریسی (وكیل دادگستری)

موسسه انتشارات دادگستر

تهران

 

كتاب در كلیات با ذكر تاریخ چه حقوق مالكین آپارتمان ها به تشریح تعاریف از نظر حقوقی پرداخته و كلیه قوانین و آئین نامه های مرتبط ، سلسله مراتب قوانین و مقررات ، عرف آپارتمان نشینی و رویه قضائی موجود را بیان داشته و در پنج فصل مالكیت قسمت های مختلف ساختمان ،‌ ماهیت حقوقی قسمت های مشترك ساختمان ، هزینه های ساختمان ، اداره امور ساختمان و در نهایت بازسازی ساختمان را در ابعاد مختلف مورد بررسی عمیق قرار داده است.

ايرانيان - دوره باستان تا دوره معاصر

نويسنده: دكتر همايون كاتوزيان

ترجمه: دكتر حسين شهيدي

ناشر: نشر مركز – تهران

اصل كتاب به زبان انگليسي و با پيشنهاد انتشارات دانشگاه ييل تهيه و در سال 2009 در امريكا و انگلستان منتشر شده است. ترجمه كتاب در 410 صفحه در قطع وزيري در سه هزار نسخه در سال 1391 منتشر و چاپ دوم آن در سال 1392 با بهاي 180,000 ريال منتشر شده است. كتاب داراي 25 صفحه پي نوشت ، 19 صفحه نمايه و 14 صفحه تصوير مي باشد.

در باغ حیوانات

در باغ حیوانات

اریک لارسِن

ترجمه احمد عزیزی

انتشارات هرمس

چاپ اول 1393

این کتاب ترجمه است از In the Garden of Beasts

 

نگاه مترجم

سالیان خدتیم در برلین، به عنوان سفیر جمهوری اسلامی ایران (1381-1377)، ذره‌بینی شد برای بازنگاهی به همه‌ی التهابات و تلاطمات تاریخ قرن بیستم –دون جنگ جهانی، همگرایی و واگرایی تاریخ‌ساز میان دو قطب سرمایه‌داری و کمونیسم، آغاز جنگ سرد، قد کشیدن دیوار برلین در این میان و در نهایت فروریزی همین دیوار و سربرآوردن آلمانی متحد از میانه‌ی آوارهای آن؛ و این همه از برلین و در برلین.

پژوهشهایی در تاریخ، فرهنگ و سیاست ایران باستان

(دفتر پارینه)

نوشته دکتر سید اصغر محمودآبادی

نشر آبتین: تهران

انتشارات مهزیار (چاپ دوم) اهواز

تاریخ انتشار:1383

تهران و اهواز (تهران)

390 صفحه

مجموعه مقالاتی در زمینه تاریخ و فرهنگ ایران در پهنه با عظمت تاریخ گذشته مردمان این مرز و بوم، در زمینه های مختلف، اما هم سو با پدیده های فرهنگی نگاشته شده است. مقاله ها به شیوه علمی و بر اساس بهره گیری از ماخذ های موثق و در خور نقل، تدوین و تالیف گشته و متضمن نکته های دقیق، افتخار و احترام دیگر از تاریخ گذشتگان بلند پایه این سرزمین خجسته نهاد است. کسانی که در دنیای جهل زده باستان و در روزگاران پر آشوب و فتنه انگیز که بیداد و تجاوز به حقوق و حریم انسانها در پهنه جهان شیوع تمام داشت- به پا خواستند و اصول آزادگی و آزاد اندیشی را در جهان اعلام داشتند

امپراتوری ساسانیان در گزارشهای تاریخی اسلامی و غربی

نوشته دکتر سید اصغر محمودآبادی

تاریخ انتشار 1384

نشر افسر

اصفهان

606 صفحه

 

درباره تاریخ ساسانیان سه گروه مورخان به طور کلی به بحث نشسته اند و آثار آنان به کرات مورد توجه و نظر محققان و مورخان قرار گرفته است. نخست مورخان هم زمان با آن دوران به ویژه مورخان لاتین، یونانی و رومی و ارمنی که در مورد آن دولت اظهار نظر کرده اند، انگاه مورخان بزرگ اسلامی – پس از فتوح ایران به وسیله فاتحان مسلمان عرب- در مورد آن دولت و آثار آن و به ویژه تاثیر آن در تمدن و فرهنگ اسلامی بحث کرده اند و آخرین آنان مورخان جدید غربی هستند که به ویژه در قرون 19 و 20 میلادی شیوه های جدیدی از تاریخ نگاری را به صورت نقد و بررسی و اظهار نظریه های جدیدی در مورد تاریخ ساسانیان نموده اند که به نظر می رسد به کشف جدیدی از آن دوران دست یافته اند و از جمله آنان فرانتس آلتهایم و تئودور نولدکه می باشند.

::یادداشت

خرد
آیت الله سید ابوالقاسم کاشانی 3 هفته پس از کودتای 28 مرداد: ملت شاه را دوست دارد بزرگ‌ترین اشتباه مصدق عدم اطاعت از اوامر شاه بودآیت الله کاشانی روی کار آمدن دولت کودتا را «سبب مسرت» دانست و ضمن تبریک به زاهدی گفت: «جای مسرت است که دولت جناب آقای زاهدی که خود یکی از طرفداران جبهه ملی بوده، تصمیم دا...
بی نام
هذا شقشقه هدرت.عجب ملتی هستیم ما. یک دفعه چنان جو گیر می شیم که یادمون میره کجاییم و چه کاره ایم و قرار بود کجا بریم و چی کار بکنیم. برنامه بیست و پنج ساله می نویسیم و می گیم می خواهیم ظرف این مدت به این اهداف برسیم. بعد می خندیم می گیم برنامه چیه ما همین الانش هم از بیست و پنج سال دیگه جلوییم. برای...
پیروز غفرانی
اهمیت توسعه حاشیه ساحلی دریای عمان برکسی پوشیده نیست. نگارنده در دوران کاری دیپلماتیک خود در دولت اصلاحات، بحث اهمیت بندر چابهار را در جلسات و گزارشات متعدد متذکر شده و در قالب تنظیم روابط با کشورهای شبه قاره و انعقاد یادداشت تفاهم "نقشه راه همکاری های استراتژیک ایران و هند"، روند جلب مشارکت و س...

::بخش انگلیسی

english logo copy

Thumbnail A miracle no politics and swords can performBy: Fereydoun MajlessiNowruz is not tradition! It is culture! Nowruz is drawing and painting. It is Art! Nowruz is music, freshness, youth, love, and...
Thumbnail By Henri J. Barkey, It wasn’t long ago that Turkish foreign policy was the talk of the town. Defined by the catchy phrase of “zero problems with the neighbors,” Turkey aimed to both improve...
More inenglish|section