جمعه, 02 تیر 1396 |

آشنایی با سازمان امداد و کار سازمان ملل متحد در فلسطین

سازمان ملل  متحد در سال 1945 میلادی و پس از جنگ دوم بین الملل از سوی فاتحان این جنگ، با هدف اصلی حفظ صلح  و امنیت در سطح بین المللی و اقدامات جمعی اثرگذار برای جلوگیری یا توقف و بر طرف کردن تهدیدات علیه صلح و...، تاسیس و جایگزین جامعه ملل شد. در ابتدای تاسیس 51 کشور در آن عضویت داشتند که این رقم در سال 2010 میلادی به 193 کشور افزایش یافت.

سازمان ملل همچنین در طی سالهای فعالیت خود در کنار دیگر سازمان های فعال نظیر صلیب سرخ جهانی به تامین غذا،آب مامن ودیگر کمک های انسان دوستانه به مردمانی میپردازد که بر اثر قحطی یا جنگ و دیگر بلایا دچار مشکل شده اند.برای تحقق این هدف سازمان ملل بازوانی را نیز در اختیار دارد که از آن جمله می توان از "برنامه جهانی غذا " و "کمیساریای عالی پناهندگان " نام برد.

با این حال بارها در مواقع حساس و بحرانی این سازمان با موضع گیری انفعالی خود در جلوگیری از خشونتها، ناموفق عمل کرده است که از آن جمله می توان به موارد زیر نام برد:

-          شکست در جلوگیری از نسل کشی رواندا (1991) با مرگ بیش از 1 میلیون نفر

-          شکست در جهت مداخله در جنگ کنگو در سالهای (1998-2002) با حدود 5 میلیون کشته

-          شکست در مداخله در کشتار سه برینت

-          شکست در رساندن مواد غذایی به کشور سومالی

 

نقش مجمع عمومی سازمان ملل در مسائل مربوط به صلح و امنیت :

رکن اصلی سازمان ملل متحد "مجمع عمومی " آن است که عضویت تمامی کشورهای عضو را در اختیار دارد.از مهم ترین وظایف  اختیارات ِ مجمع عمومی می توان از بحث و بررسی درباره مسائل مربوط به صلح و امنیت بین الملل نام برد که در راستای این اهداف کلی ِ سازمان ملل، سازمان های متعددی به عنوان وابسته به مجمع عمومی مشغول به کارند.که از جمله ی این سازمان ها می توان از "سازمان امداد و کار سازمان ملل برای پناهندگان فسطینی"  یا ((UNRWA  نام برد. كه در ادامه به معرفي اين سازمان خواهيم پرداخت.

سازمان امداد و کار سازمان ملل برای پناهندگان فسطینی

بین آوریل تا اوت 1948 میلادی بیش از 700.000 فلسطینی در نتیجه جنگ بین اعراب  اسرائیل و استقرار رژیم صهیونیستی بی خانمان و آواره شدند. پس از آن در دسامبر سال 1949 مجمع سازمان ملل قطعنامه ای (قطعنامه 194 بند 3 ) تصویب نمود که بر اساس آن "پناهندگانی که مایل به بازگشت به خانه های خود و زندگی در صلح با همسایگان خود هستند،اجازه می یابند در اولین فرصت به آن بازگردند. همچنین کلیه خسارات اموال آنان نیز پرداخت خواهد شد ".

در 8 دسامبر 1949 آنروا  توسط  قطع نامه 302 مجمع عمومی سازمان ملل با دستور اولیه مبنی بر ارائه کمک مستقیم به پناهندگان فلسطینی و به منظور جلوگیری از گرسنگی و تنگدستی و سختی و پیشبرد روند صلح و ثبات تاسیس شد.

در آغاز تاسیس این سازمان دفتر مرکزی در بیروت بازگشایی شد که در سال 1978 به وین منتقل و سپس در سال 1996 این آژانس به نوار غزه به جهت نشان دادن تعهد مجمع به روند  صلح اعراب و اسرائیل، منتقل شد. اعضای این سازمان شهروندانی از بلژیک، مصر، ژاپن، لبنان، سوریه، ترکیه، انگلستان و امریکا هستند. فعالیت های آنروا امروزه به عنوان بزرگترین عملیات سازمان ملل متحد در خاورمیانه و یکی از بزرگترین کارفرمایان در منطقه دانسته می شود که خدماتی چون اردوگاه، غذا، لباس  مدرسه، آموزشگاه های حرفه ای،  کلنینک های بهداشتی در کشورهایی چون اردن،لبنان و سوریه و همچنین نوار غزه فراهم مینماید،که اغلب این  عملیاتها با همکاری سازمان بهداشت جهانی، صندوق کودکان سازمان ملل  و یونسکو نجام میپذیرد. شایان ذکر است هزینه های این سازمان توسط کمک های داوطلبانه دولتهای عضو تامین می شود. و اما این روزها جنگ بین نیروهای رژیم صهیونیستی و ساکنان نوار غزه که با ربودن سه نوجوان اسرائیلی و قتل آنان و  پس از آن حمله هوایی به باریکه غزه اغاز شد،تا امروز بیش از 1700 کشته و 7000 زخمی بر جای گذاشته است و این در حالیست که در روزهای اخیر، به خصوص پس از نقض آتش بس هفتاد و دو ساعته توسط صهیونیستها،رسیدن به توافق صلح یا آتش بسی طولانی مدت به نظر آسان نخواهد بود.

با توجه به گزارش ها تا کنون 9 تن از اعضای آنروا در غزه کشته شده اند و سه بار  مدارس این سازمان که به عنوان پناهگاه برای ساکنین از خانه گریخته ی غزه اختصاص یافته بودند مورد بمباران قرار گرفت. تاکنون واکنش تاثیر گذاری از سازمان ملل متحد در خصوص این جنگ و حملات اسرائیل به مدارس آنروا دیده نشده، هرچند  این سازمان این اعمال را شنیع و غیر انسانی توصیف نموده است.

بنا به گفته ی مقامات اسراییلی و آنروا تا کنون در 3 مدرسه ی تحت نظر این سازمان راکتهای  گروه حماس یافت شده است. هر چند این اتهام نمیتواند توجیه مناسبی برای حمله به این پناهگاه ها باشد..

 

توضیحات:

طبق آمار اعلام شده در بیست و سومین روز از جنگ رژیم صهیونیستی با غزه، بیش از دویست هزار نفر از ساکنین غزه هم اکنون آواره و نیازمند کمک های ساازمان ملل می باشند که متاسفانه آنروا دارای امکانات کافی برای تهیه اماکنی امن برای این پناهجویان نیست. همچنین یکی از دو انبار اصلی این آنروا در غزه به دلیل شدت حلات از دسترس خارج شده و کار کمک رسانی را با دشواری رو به رو کرده است و اضافه بر آن تعداد زیاد زخمیان این درگیریها نیروهای امدادی را با مشکل شدید کمبود خدمات بهداشتی روبرو کرده است.همچنین 40 درصد از کارکنان آنروا هم اکنون امکان حضور و کمک رسانی را ندارند.