جمعه, 02 تیر 1396 |

صندوق کودکان ملل متحد: یونیسف

حمایت از کودکان در سراسر جهان برعهده صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) است. این نهاد بین المللی که به واسطه اثرگذاری مستقیم و نیز اهمیت حمایت از نسل بشر در جرگه ارکان دائمی سازمان ملل متحد قرار گرفته است. در مناطق مختلف جغرافیائی دفاتر منطقه ای خاص خود را با هدف دسترسی مستقیم و نیز بررسی میدانی محیط هدف دایر کرده است.

دفتر یونیسف در ایران نیز زیر مجموعه یکی از این دفاتر منطقه ای، یعنی دفتر منطقه ای خاورمیانه و شمال افریقاست که مرکز آن در امان قرار دارد. در این نوشتار ضمن معرفی این سازمان، اصول و اهداف آن، نگاهی نیز به دفتر یونیسف در تهران خواهیم داشت.

 

یونیسف:

یونیسف، یا صندوق کودکان سازمان ملل متحد[i] یکی ازآژانس های سازمان ملل متحد است که برای تحقق حقوق کودکان وکمک به بهبود وضعیت زندگی آنان در سرتاسر جهان فعالیت می کند. این صندوق در سپتامبر ۱۹۴۶میلادی (شهریورماه ۱۳۲۵) با هدف تأمین نیازهای فوری کودکان اروپا در سال‌ های پس از جنگ جهانی دوم، از سوی سازمان ملل متحد بنیان گذاری شد.

در سال ۱۹۵۳، یونیسف یکی از ارکان دائمی سازمان ملل شد و نام آن از "صندوق بین المللی اضطراری کودکان سازمان ملل"[ii] به نام کنونی تغییر یافت. دفتر مرکزی یونیسف در نیویورک است. یونیسف که خط مشی خود را از پیمان نامه جهانی حقوق کودک می گیرد متعهد است که بقا، حمایت و رشد و تکامل کودکان را در سطح جهان حفظ کرده و اولویت های توسعه و اصول اخلاقی کار با کودکان را در کشورها پیاده کند. راهنمای یونیسف "پیمان نامه حقوق کودک [iii]" است و یونیسف تلاش می کند تا حقوق کودکان را به عنوان اصول اخلاقی پایدار و معیارهای بین المللی رفتار با کودک برقرار سازد. یونیسف طی ۶۳سال فعالیت خود به دولت‌ ها و جوامع کمک کرد تا جهان را به مکان مناسب تری برای کودکان تبدیل کنند. مجمع عمومی سازمان ملل متحد، یونیسف را موظف کرده ‌است تا با ترویج و پشتیبانی از حقوق کودکان و زنان‌، به مناسب ‌ترین مراقبت ممکن از کودکان، تندرستی و آموزش آن ها بپردازد.

اين سازمان در سال ۱۹۶۵ جایزه صلح نوبل و در سال ۲۰۰۶ جایزه شاهزاده اتریش را برده‌ و در ایالات متحده، کانادا و برخی کشورهای دیگر یونیسف را بخاطر برنامهجمع‌آوری اعانه از خانه‌ ها [iv] می‌شناسند.

امروز یونیسف در بیش از ۱۵۵کشور جهان فعال  است و به احقاق حقوق کودکان در زمینه بقا، رشد و تکامل و حمایت کمک می کند.

ارکان یونیسف

1-     هیأت اجرایی: متشکل از نمایندگان 41 دولت عضو که برای مدت سه سال از طرف شورای اقتصادی و اجتماعی [v] انتخاب می‌شوند.

2-      دبیرخانه: یک مدیر اجرایی به عنوان رئیس دبیرخانه از سوی دبیرکل سازمان ملل و با مشورت هیأت اجرایی انتخاب می‌شود.

3-     دفاتر منطقه‌ای: این دفاتر به سازمان‌های مختلف و دولت‌های عضو در اجرای برنامه‌های مشترک یاری می‌دهد. دفاتر منطقه ای یونسکو عبارتند از:

-         دفتر منطقه ای آفریقای شرقی و جنوبی – واقع در نایروبی

-         دفتر منطقه ای آفریقای مرکزی و غربی – واقع در آبیجان

-         دفتر منطقه ای امریکا –  واقع در بوگوتا

-         دفتر منطقه ای آسیای شرقی و پاکستان – واقع در بانکوک

-         دفتر منطقه ای خاورمیانه و شمال افریقا – واقع در امان

-         دفتر منطقه ای آسیای مرکزی و جنوبی – واقع در دهلی نو

اهداف و ماموریت های سازمان یونیسف

مجمع عمومی سازمان ملل متحد، یونیسف را موظف نموده است تا به دفاع و حمایت از حقوق کودکان بپردازد و به تامین نیازهای اساسی آنان یاری نماید و با افزایش فرصت‌ها، امکان شکوفایی کامل استعدادهایشان را فراهم سازد. راهنمای یونیسف "پیمان نامه حقوق کودک" است و یونیسف تلاش می‌کند تا حقوق کودکان را به عنوان اصول اخلاقی پایدار و معیارهای بین‌المللی رفتار با کودک برقرار سازد.

یونیسف تاکید دارد که بقاء رشد و حمایت کودکان از عناصر ضروری توسعه جهانی و لازمه پیشرفت بشری است. می توان اهداف یونیسف را در این موارد مهم بیان کرد:

1-     کمک به بهداشت و یا گسترش بهداشت کودکان به ویژه در کشورهای در حال توسعه

2-     کمک به بهبود وضعیت رفاهی کودکان

3-     جلوگیری از استثمار و یا بیگاری کودکان

4-     پائین آوردن سطح مرگ و میر کودکان

5-     دفاع از حقوق کودکان و پیشگیری از کودک آزاری در قالب دفاع از حقوق بشر

زمینه فعالیت های یونیسف

یونیسف موفق شده است که چارچوبی برای حمایت و دفاع از کودکان فراهم نموده و در جهت شناسائی نیازهای آنها اقداماتی انجام دهد، بنابراين یونیسف، طرح های ملی دولت‌ها را از جهت تأثیر آن طرح‌ها بر میزان تندرستی و میزان مرگ و میر کودکان مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهد.

یونیسف با توجه به منابع مالی و تجهیزات خود، امکانات و ابزاری که دولت‌ها برای کنترل و پیشگیری یا مهار بیماری‌ها و بهبود تغذیه و یا تأسیس مراکز بهداشتی  درمانی نیاز دارند را تأمین می‌کند.

یونیسف در سال ۱۹۷۶استراتژی متکی بر جامعه را به منظور پاسخ‌گوئی به نیاز میلیون‌ها کودک در جهان در حال توسعه که حتی از ابتدايی ترین امکانان بهداشتی، خدمات تغذیه‌ای و آموزش و پرورش محروم‌اند، اتخاذ کرد.

از دید کارشناسان، این راه، مؤثر، علمی و ارزان است و به این منظور یونیسف بهورزان محلی را برای ارائه خدمات در زمینه مراقبت‌های بهداشتی، تغذیه، آب آشامیدنی سالم، آموزش و پرورش و نیز آموزش مادران و حمایت‌های دیگر از زنان و کودکان آموزش می‌دهد.

این صندوق همچنان، در زمینه تغذیه نوزاد از شیر مادر و تشویق مادر با سازمان بهداشت جهانی همکاری‌های نزدیکی داشته است.

از دیگر زمینه‌های مهم فعالیت یونیسف، اجراء گسترده برنامه واکسیناسیون کودکان جهان بود که تا سال ۱۹۹۰علیه ۶بیماری اصلی کودک سرخک، دیفتری، سیاه سرفه، کزاز، سل و فلج اطفال انجام شد و یونیسف با همکاری سازمان بهداشت جهانی این پروژه را به انجام رسانده است.

سایر زمینه‌های فعالیت یونیسف را می‌توان بهداشت مادر و کودک، آموزش و پرورش و رفاه اجتماعی کودکان یاد کرد كه یونیسف به تقاضای دولت‌ها برای بهبود وضعیت کودکان ملل جهان به ویژه کشورهای در حال توسعه و یا توسعه نیافته، با تأکید بر کشورهای فقیر و توسعه نیافته‌تر، بدون توجه به نژاد، مذهب و جنبش، به آنها یاری می‌رساند.

یونیسف در ایران

یونیسف و دولت ایران از سال۱۹۶۳میلادی (۱۳۴۲شمسی) برنامه های مشترکی به نفع کودکان اجرا کرده اند. در ابتدا، برنامه های یونیسف بر روی مسائل سلامت و تغذیه متمرکز بود اما در سال های بعد، دامنه فعالیت ها به آموزش دختران، توانمندسازی زنان برای فعال تر بودن در جامعه، اطلاع رسانی راجع به اچ آی وی / ایدز برای افراد در معرض خطر و ترویج قوانین حامی حقوق کودک گسترش یافت.

ایران در سال ۱۳۶۳، به پیمان‌ نامه حقوق کودک پیوست و یونیسف همکاری دوباره خود را با ایران درسال ۱۳۷۳، آغاز کرد. بین سال‌ های ۱۳۶۳و ۱۳۶۷، یونیسف در مجموع به پشتیبانی از برنامه‌ های بهداشتی مانند ترویج تغذیه با شیر مادر، واکسیناسیون و مبارزه با بیماری‌ های اسهالی کودکان پرداخت‌. طی سال‌های ۱۳۶۷تا ۱۳۷۱، این همکاری‌ ها در زمینه‌ های دیگری مانند تقویت و گسترش شبکه بهداشتی درمانی کشور و همچنین برنامه‌ های سلامت مادران‌، تغذیه‌، مبارزه با کمبود ریز مغذی‌ ها و عفونت‌ های حاد تنفسی گسترش یافت‌.

برنامه اخیر کشوری یونیسف با دولت جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۰۵تا 2009 بود. این برنامه پنج ساله بر حوزه های زیر متمرکز خواهد بود:

·         رشد و تکامل همه جانبه کودکان خردسال

·         آموزش دختران و توانمندسازی زنان

·         اچ آی وی/ ایدز و خدمات دوستدار نوجوانان

·         حمایت از کودکان

·         نظارت بر اجرای پیمان نامه جهانی حقوق کودک

یونیسف توجه خود را به سه استان که بیشترین نیاز را دارند، متمرکز کرده است. این سه استان، هرمزگان، آذربایجان غربی و سیستان‌وبلوچستان است.

 بودجه یونیسف کاملا به وسیله مشارکت داوطلبانه افراد، موسسات، دولت ها و بخش خصوصی تامین می شود. دفاتر کمک های مالی  یونیسف، سازمان های غیردولتی هستند که در ۳۶کشور توسعه یافته مستقر بوده و در راستای ترویج حقوق کودک، جمع آوری کمک های مالی و ارائه خدمات به دیگر دفاتر یونیسف در جهان فعالیت می کنند. زمانی که در دهه ۱۹۵۰میلادی کارت های تبریک یونیسف به بازار آمدند، به سرعت به منبع اصلی درآمدزایی برای یونیسف تبدیل شدند.

یونیسف ایران برای پیشبرد رسالت خود  با کمپانی های بین المللی و شرکت های بزرگ و کوچک ایرانی نیز مشارکت می کند.

یونیسف به دنبال شراکت هایی است که بخش خصوصی را به نفع کودکان جهان بسیج نماید. افزایش علاقمندی به مشارکت اجتماعی در بخش خصوصی به یونیسف امکان داد که طرح های مشارکتی موفقی را اجرا کند. این مشارکت منجر به جلب حمایت قابل توجه کمپانی ها و اجرای طرح های جهانی، منطقه ای و محلی و برنامه  های مشارکت کارمندان برای کمک به اهداف اجتماعی یونیسف شده است.

در ایران شرکت های بزرگی چون: صنایع غذایی بهروز، آب معدنی دماوند، شرکت پاکشو، شرکت تک ماکارون، شرکت گلستان و سامسونگ حامی یونیسف بوده اند. این شرکت ها حمایت قابل توجهی از یونیسف در زمینه های مختلف از جمله آموزش، سلامت و تغذیه کودکان در استان های محروم ایران داشته اند.


 برای اطلاعات بیشترمی توانید به وبسایت های زیر مراجعه کنید:

-         وبگاه دفتر یونیسف در ایران

http://www.unicef.org/iran/fa

-         وبگاه رسمی یونیسف

http://www.unicef.org

 

 


 


 

  

 


[i]              United Nations Children's Fund

[ii]              United Nations International Children's Emergency Fund

[iii]          Convention on the Rights of the Child

[iv]            Trick-Or-Treat For Unicef

[v]             United Nations Economic And Social Council