دوشنبه, 05 تیر 1396 |

مركز اطلاعات ملل متحد در ایران

سازمان ملل متحد دارای سازمان‌ها و مراكز وابسته مختلفی است كه گر چه از جهاتی خارج از محدوده آن سازمان قرار دارند به نحوی ‌كه اعضا این سازمان‌ها می‌توانند از بین كشورهای عضو یا غیرعضو باشند و هم‌چنین مقر این سازمان‌ها خارج از ساختمان سازمان ملل قرار دارد؛ ولی از نظر امور اداری، مالی و بودجه‌ تحت نظر شورای اقتصادی و اجتماعی و مجمع عمومی سازمان ملل قرار دارند.

 مراكز اطلاعات سازمان ملل از جمله مراكز وابسته به سازمان ملل متحد اند كه به نظر می رسد نسبت به سایر نهاد ها و مراكز وابسته به این سازمان ، كمتر معرفی شده و آشنایی اندكی نسبت به فعالیت های این مراكز وجود دارد. مراکز اطلاعات سازمان ‏ملل متحد که‏ اختصاراّ به آنها"UNIC" می‏گویند در واقع زیر مجموعه اداره اطلاعات همگانی‏"DPI" هستند كه در نیویورک واقع است.هدف اداره اطلاعات همگانی و مراکز اطلاعات سازمان ‏ملل متحد، اطلاع رسانی در خصوص فعالیت های سازمان ملل است و اصولاّ سیاست ها، اصول و مقاصد سازمان ملل توسط این مراکز به‏ گوش مردم جهان رسانده می‏شود. در مواردی مشابهت میان نقش‏ها و وظایف این مراکز با فعالیتهای‏ روابط عمومی، آگاهی هرچه بیشتر از زمینه های فعالیت و اهداف این مراکز را ضروری می‏نماید.دلیل عدم‏ استفاده از اصطلاح روابط عمومی، برداشت به معنای تبلیغات از این واژه است. شاید بتوان از دو واژه در این زمینه با عنوان های‏ پروپاگاندا با بار معنایی منفی و دیگری پابلیسیتی با بار معنایی مثبت نام برد. به نظر می رسد در دوره اخیر روابط عمومی تا حدی با پروپاگاندا مترادف‏ شده است؛ در حالی كه كاركردی که برای اداره اطلاعات از سوی‏ مجمع عمومی سازمان ‏ملل در نظر گرفته شده است، اشاعه اطلاعات‏ با استفاده از روش‏های مناسب است.

 در سال 1946 ، مجمع عمومی شرح وظایف مركز اطلاعات سازمان ملل متحد كه تحت نظر اداره اطلاعات همگانی ملل متحد فعالیت می‌نمایند را مشخص نمود. طی قطعنامه‌شماره 1 مورخ 13 فوریه 1946 مصوب نخستین اجلاس مجمع عمومی که منجر به تاسیس اداره اطلاعات همگانی شد، اعلام گردید: "سازمان ملل متحد نمی‌تواند به اهدافی كه برای آن به وجود آمده دست یابد مگر اینكه  مردم جهان به گونه ای كامل از آن اهداف و فعالیت‌ها آگاه شوند. بنابراین از اداره اطلاعات همگانی خواسته شد شعباتی در سراسر جهان تاسیس كند "تا از این راه اطمینان حاصل شود مردم در سراسر دنیا اطلاعات كاملی درباره سازمان ملل متحد دریافت می دارند".این کار از طریق صدور اطلاعیه‏های مطبوعاتی، ایجاد ارتباط با روزنامه‏ها، رسانه‏های دیداری‏ و شنیداری، پست الکترونیکی و ارائه‏ فیلم و ویدیو درباره فعالیت های‏ سازمان ‏ملل صورت می پذیرد.مراكز اطلاعات سازمان ملل متحد می‌توانند خدمات گوناگونی به كشورهای عضو ارائه دهند كه منعكس كننده فعالیت‌های اصلی اداره اطلاعات همگانی است و شامل مسائل بنیادی، پروژه‌های اصلی، ماموریت‌ها و خدمات ویژه به كارگزاری های تخصصی و نظام ملل متحد است.

 هنگامی كه اداره اطلاعات همگانی شروع به اجرای قطعنامه مجمع عمومی كرد، ایران به عنوان یكی از اعضای موسس سازمان ملل، از نخستین كشورهایی بود كه مركز اطلاعات در سال 1950در آن تاسیس یافت و فعالیت‌های خود را چند ماه بعد از تاسیس آغاز كرد؛ ولی كار مركز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران در سال 1980 به حال تعلیق درآمد و مجدداّ در سال 1991 آغاز به كار كرد و پس از ورود نخستین رئیس آن آقای افتخار علی، بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در 1994 به شکل كامل فعال شدو تا كنون نیز فعالیت مركز اطلاعات سازمان ملل با همكاری و حمایت دولت جمهوری اسلامی ایران صورت پذیرفته است.مركز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهرانبخشی از شبكه جهانی مراكز اطلاعات، خدمات اطلاعات و دفترهای اطلاعات سازمان ملل است كه ستاد این سازمان بین المللی را با مردم سراسر جهان مرتبط می سازد. این دفترهای محلی اداره اطلاعات همگانی که در بیش از 60 کشور جهان قرار دارند، به جوامع محلی کمک می کنند تا اطلاعات روز آمد درباره سازمان و فعالیت های آن کسب کنند. مراكز اطلاعات سازمان ملل منبع اصلی ارائه اطلاعات درباره نظام سازمان ملل هستند و به عنوان رابطی فعال بین سازمان‌و رسانه‌های محلی، موسسات آموزشی و سازمان‌های دولتی و غیر دولتی، اطلاعات روز‌آمد درباره اهداف و فعالیت‌های سازمان ملل در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و امور انسان دوستانه به طیف وسیعی از متقاضیان ارائه می‌نمایند.

 این مركز در تهران به وسیله ابزارهای مدرن ارتباطی با ستاد ملل متحد در نیویورك ارتباط دارد و روزمره خلاصه گزارش فعالیت‌های ملل متحد در مقر آن و سراسر جهان را دریافت می دارد. از اطلاعاتی كه دریافت می‌شود، اطلاعیه‌ های مطبوعاتی در زمینه‌هایی كه بیشتر مورد توجه كشور ایران است تهیه شده و به رسانه‌های دیداری و شنیداری و جراید مخابره می ‌گردد. از فعالیت های دیگر این مرکز می توان به برقراری ارتباط با مردم و مطلع کردن آنان از نقش سازمان ملل متحد درباره موضوعات مورد علاقه ایشان، اشاره کرد و البته در این زمینه اولویت به رسانه ها، مراکز آموزشی و سازمان های دولتی و غیر دولتی داده می شود. مرکز پاره ای از انتشارات ملل متحد را به رایگان به مراکز آموزشی ارسال می دارد و هم چنین در نمایشگاه های کتاب و بین علاقه مندان پخش می کند.از سوی دیگر چون زبان فارسی یکی از زبان های رسمی سازمان‏ملل نیست، سعی می شود اسناد کلیدی و مهم‏ سازمان‏ ملل به فارسی برگردانده شود، كه این ترجمه‏ها حتی‏ می‏تواند برای دانش‏آموزان در مقاطع‏ مختلف دبستانی،راهنمایی و دبیرستان‏ نیز مفید واقع شود. مرکز اطلاعات سازمان ملل با حضور در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران منابع انتشاراتی سازمان ملل را بین بازدیدکنندگان توزیع نموده و درباره این سازمان جهانی به اطلاع رسانی می پردازد. در حال حاضر کتابخانه مرکز اطلاعات نیز توسط دانشجویان، محققان و استادان‏ دانشگاه ها و مسئولان مورد استفاده‏ قرار می‏گیرد. از اهم برنامه های این مرکز هم می توان به موارد زیر اشاره كرد :

 تشکیل کنفرانس خبری برای مسئولان کارگزاری های سازمان ملل ، ترجمه اخبار مهم به فارسی و مخابره آن به تمامی رسانه های چاپی و الکترونیکی ، گرامیداشت مناسبت های مختلف سازمان ملل مثل روز جهانی صلح، برگزاری کارگاه آموزشی آشنایی با ساختار و عملکرد سازمان ملل متحد و نحوه بازیابی اسناد سازمان ملل و....

 نكته قابل توجه در باره مركز اطلاعات سازمان ملل در تهران این است كه این مركز درباره‏ بازگشایی مرکز اطلاعات و نیز اهداف و فعالیت های خود در رسانه‏ها تبلیغات و اطلاع رسانی مشخصی انجام نداده است. این امر شاید تا حدی به دلیل فضای محدود مركز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران برای ارائه خدمات به مردم، سیاست این مركز در اولویت دادن به دانشجویان و اساتید دانشگاهی و نیز نا آگاهی و نا آشنایی مردم از فعالیت های سازمان ملل متحد و هم چنین این مركز می باشد؛ چرا كه عمده فعالیت های این مركز به صورت سخنرانی در دانشگاه ها صورت می گیرد. از سوی دیگر بسیاری از مردم فعالیت سازمان ‏ملل را خلاصه شده در شورای امنیت می بینند؛ زیرا معمولاّ شورای‏ امنیت با اخبار سیاسی و مهم منعکس شده سر وکار دارد.

 

منابع:

1. آقائی، داوود؛ سازمان‌های بین‌المللی، تهران، نسل نیكان،‌، چاپ اوّل.

 2. ضیائی بیگدلی، محمدرضا؛ حقوق بین‌الملل عمومی، تهران، گنج دانش، 1382، چاپ هجدهم.

3. موسی‌زاده، رضا؛ سازمان‌های بین‌المللی، تهران، میزان، 1382، چاپ سوم.

5. www.unic-ir.org

6. www.magiran.com