شنبه, 03 تیر 1396 |

سازمان همکاری اسلامی و حقوق بشر

سازمان همکاری های اسلامی (Organization of the Islamic Cooperation) (OIC) صدای جمعی جهان اسلام و تضمینی برای حفاظت و حمایت از منافع جهان اسلام در زمینه ترویج صلح بین‌المللی و هماهنگی میان افراد مختلف جهان است.

نام این سازمان از زمان تاسیس در سال ۱۹۶۹تا سال 2011 سازمان کنفرانس اسلامی بود. و در سی و هشتمین اجلاس شورای وزیران امورخارجه این سازمان که 28 تا 30 ژوئن در شهر آستانه پایتخت قزاقستان برگزار شد نام سازمان کنفرانس اسلامی به سازمان همکاری های اسلامی تغییر یافت و نشانه آن نیز عوض شد.

آشنایی با سازمان امداد و کار سازمان ملل متحد در فلسطین

سازمان ملل  متحد در سال 1945 میلادی و پس از جنگ دوم بین الملل از سوی فاتحان این جنگ، با هدف اصلی حفظ صلح  و امنیت در سطح بین المللی و اقدامات جمعی اثرگذار برای جلوگیری یا توقف و بر طرف کردن تهدیدات علیه صلح و...، تاسیس و جایگزین جامعه ملل شد. در ابتدای تاسیس 51 کشور در آن عضویت داشتند که این رقم در سال 2010 میلادی به 193 کشور افزایش یافت.

صندوق کودکان ملل متحد: یونیسف

حمایت از کودکان در سراسر جهان برعهده صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) است. این نهاد بین المللی که به واسطه اثرگذاری مستقیم و نیز اهمیت حمایت از نسل بشر در جرگه ارکان دائمی سازمان ملل متحد قرار گرفته است. در مناطق مختلف جغرافیائی دفاتر منطقه ای خاص خود را با هدف دسترسی مستقیم و نیز بررسی میدانی محیط هدف دایر کرده است.

سازمان بین المللی کار

سازمان ملل متحد علاوه بر  شش  رکن اصلی  ( مجمع عمومی، شورای  امنیت،  شورای   اقتصادی  و  اجتماعی و ...)  که در منشور  ملل متحد  پیش بینی شده  است؛ تعدادی نیز سازمان های بین المللی را تحت عنوان موسسات تخصصی ذیل منشور آورده است. سازمان بین المللی کار، که موضوع این نوشتار نیز هست، از آن جمله است.

سازمان منع استفاده از سلاح های شیمیایی

ماموریت سازمان ِ منع سلاح های شیمیایی، اجرای شرایط و مواد کنوانسیون سلاح های شیمیایی در راستای ِ تحقق دو دیدگاه و هدف اصلی آن است.

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان

کمیساریای پناهندگان به عنوان سازمانی بشر دوستانه و غیر سیاسی، از جانب سازمان ملل وظیفه حمایت از پناهندگان و کمک به آنها در یافتن راه حلهایی برای وضعیت ناگوارشان را عهده دار شده است. به موازات پیچیده تر شدن هر چه بیشتر مساله آوارگی در طول نیم قرن گذشته، کمیساریا نیز برای پاسخگویی به این چالش رشد کرده است.

سازمان بهداشت جهانی

سازمان بهداشت جهان (WHO) یکی از سازمان های تخصصی، غیر سیاسی و بهداشتی سازمان ملل است که دفتر مرکزی آن در ژنو قرار دارد. اساسنامه آن در سال 1946 به تصویب رسید و از 7 آوریل 1948 (18 فروردین 1327) به اجرا درآمد. به همین دلیل هر ساله این روز به عنوان روز جهانی بهداشت جشن گرفته می‌شود و هر سال شعاری برای روز جهانی بهداشت انتخاب می‌گردد که بر جنبه خاصی از بهداشت عمومی تمرکز دارد.

سازمان یونسکو

با تمرکز بر کمیسیون ملی یونسکو در ایران

در این نوشتار، در پی آنیم در قدم نخست به معرفی سازمان یونسکو و در قدم بعدی کمیسیون ملی یونسکو-ایران بپردازیم. بر همین اساس شناخت کارکردها، ارکان، اصول و نحوه سیاستگذاری های این سازمان خالی از لطف نیست.

صندوق جمعیت ملل متحد

در سال 2011 جمعیت جهانی به هفت میلیارد نفر رسید واین امر نشان دهنده‌ی رشد سریع جمعیت در سطح جهانی است. از آنجا كه رشد سریع جمعیت بشر را با مشكلات بسیار از جمله افزایش میزان فقر، مرگ ومیر مادران و كودكان، مشكلات بهداشتی و كمبود منابع طبیعی مواجه می سازد، مطالعه‌ی جمعیت جهانی از جهات بسیار می تواند حائز اهمیت باشد.

مركز اطلاعات ملل متحد در ایران

سازمان ملل متحد دارای سازمان‌ها و مراكز وابسته مختلفی است كه گر چه از جهاتی خارج از محدوده آن سازمان قرار دارند به نحوی ‌كه اعضا این سازمان‌ها می‌توانند از بین كشورهای عضو یا غیرعضو باشند و هم‌چنین مقر این سازمان‌ها خارج از ساختمان سازمان ملل قرار دارد؛ ولی از نظر امور اداری، مالی و بودجه‌ تحت نظر شورای اقتصادی و اجتماعی و مجمع عمومی سازمان ملل قرار دارند.