شنبه, 03 تیر 1396 |

حیوان در کنار انسان در جامعه ی مدنی

در پی تصویب طرح جمع آوری و مدیریت سگهای بیمار و ولگرد در شیراز از سوی شهرداری،تصمیم بر آن بود تا با نظارت دامپزشکی و انجام آزمایشات،از میان جمعیت سگ هایی که به قرنطینه آورده می شوند، سگهای سالم و توانمند به عنوان سگ نگهبان یا گله به اهالی روستاها سپرده شود. اما با وجود چنین طرحی، برخی افراد با سوء استفاده از فرصت پدید آمده ، به ازای دریافت مبلغی حاضر به کشتن و در حقیقت زجر کش کردن این حیوانات بی پناه نمودند.

این خبری بود که اخیرا در رسانه های اجتماعی مجازی پخش شد و عکس العمل انجمن ها، سازمانها و افراد حامی حقوق حیوانات را با اعتراض در مقابل سازمان محیط زیست و نیز شهرداری مسئول، در پی داشت.

   پیش از این نیز اخبار متعددی از کشتار حیوانات وحشی به ویژه نمونه های در حال انقراض در کشور به گوش رسیده است؛ اخباری که حکایت از عدم پیگیری قاطعانه ی مسئولین نسبت به این جنایات علیه محیط زیست دارد.

   اما آیا در یک جامعه ی مدنی موفق که در آن انسان ها آموخته اند که با هم برابرند و نباید به زندگی،سلامت،آزادی و دارایی یکدیگر آسیب برسانند، حدوث چنین اتفاقاتی رایج است؟ در جامعه ی مدنی با وجود نهادهای فرهنگی و ارتباطی که حوزه ی عمومی زندگی را در بر می گیرند و تلاش برای فراهم کردن محیطی جهت گزینش های اخلاقی برای افراد است، آیا چنین رخ دادهای غیراخلاقی باید اجازه ی پیشروی داشته باشند؟

   وقتی صحبت از احترام به دارایی دیگران به میان می آید، باید قبل از هرچیز به بزرگترین دارایی مشترک یک جامعه یعنی محیط زیست آن احترام گذاشت. محیط زیستی که علاوه بر فضای سبز و منابع آبی، حیوانات را نیز در بر دارد.پایمال کردن حقوق آن ها چه در زیستگاه اصلی خود بوده و چه به دلایل گوناگون در محل زندگی انسان ها آواره باشند عملی غیر اخلاقی و بدون تفکر صحیح است. در جامعه ای که با وصف مدنی شناخته می شود،انتظار می رود که افراد به همه ی امور با دیدی سازنده بنگرند نه تخریب گر. یک جامعه ی مدنی باید انجمن ها و سازمان هایی داشته باشد که به صورت خودجوش و مردمی، در امور مختلف فعالانه به حل مشکلات با تولید افکار سازنده و زمینه سازی برای عملی شدن آن ها  بپردازد و صرفا یک اسم و یک چهارچوب گچی نباشد.

  مدیریت رابطه ی انسان و حیوان، نشان از توان بالای یک جامعه در حل مسائل مختلف بین انسان با انسان دارد. اجتماعی که قادر به تشخیص جایگاه خود در طبیعت نبوده و پیش از هر چیز به اجزای محیط زیست خود  آسیب بزند و توان حل مشکلات زیست محیطی خود را بدون آزار رساندن به سایر موجودات نداشته باشد، انتظار بهبود روابط انسانی، حل مشکلات اجتماعی و سیاسی و در نهایت بین المللی از آن، انتظار بعیدی است.

 

 

 

 

 


::یادداشت

خرد
آیت الله سید ابوالقاسم کاشانی 3 هفته پس از کودتای 28 مرداد: ملت شاه را دوست دارد بزرگ‌ترین اشتباه مصدق عدم اطاعت از اوامر شاه بودآیت الله کاشانی روی کار آمدن دولت کودتا را «سبب مسرت» دانست و ضمن تبریک به زاهدی گفت: «جای مسرت است که دولت جناب آقای زاهدی که خود یکی از طرفداران جبهه ملی بوده، تصمیم دا...
بی نام
هذا شقشقه هدرت.عجب ملتی هستیم ما. یک دفعه چنان جو گیر می شیم که یادمون میره کجاییم و چه کاره ایم و قرار بود کجا بریم و چی کار بکنیم. برنامه بیست و پنج ساله می نویسیم و می گیم می خواهیم ظرف این مدت به این اهداف برسیم. بعد می خندیم می گیم برنامه چیه ما همین الانش هم از بیست و پنج سال دیگه جلوییم. برای...
پیروز غفرانی
اهمیت توسعه حاشیه ساحلی دریای عمان برکسی پوشیده نیست. نگارنده در دوران کاری دیپلماتیک خود در دولت اصلاحات، بحث اهمیت بندر چابهار را در جلسات و گزارشات متعدد متذکر شده و در قالب تنظیم روابط با کشورهای شبه قاره و انعقاد یادداشت تفاهم "نقشه راه همکاری های استراتژیک ایران و هند"، روند جلب مشارکت و س...

::بخش انگلیسی

english logo copy

Thumbnail A miracle no politics and swords can performBy: Fereydoun MajlessiNowruz is not tradition! It is culture! Nowruz is drawing and painting. It is Art! Nowruz is music, freshness, youth, love, and...
Thumbnail By Henri J. Barkey, It wasn’t long ago that Turkish foreign policy was the talk of the town. Defined by the catchy phrase of “zero problems with the neighbors,” Turkey aimed to both improve...
More inenglish|section  

::معرفی کتاب

چقدر ما خوبیم

جامعه شناسی طنز
ترجمه و تالیف: ابراهیم رها

انتشارات: مروارید
1394
۹۶صفحه

انتشارات مروارید به تازگی کتابی را با عنوان «چقدر خوبیم ما» نوشته ابراهیم رها روانه بازار کتاب کرده است؛ کتابی که نویسنده‌اش متن آن را حاصل تاملات خود در نقد رفتارشناسی ایرانیان در قالب بیانی طنزآمیز عنوان کرده است.
«چقدر خوبیم ما» در برگیرنده یادداشت‌هایی از ابراهیم رهاست که همگی برای نخستین بار در این کتاب منتشر و برای این کتاب نوشته شده اند.

col

sup

sup copy