شنبه, 03 تیر 1396 |

پان عربیسم و عدم اتحاد سازنده

ملی گرایی عرب که به عقیده ی برخی پژوهشگران از قبل از اسلام و یا عصر نهضت شعوبیه وجود داشته، در حقیقت اعتقاد به زبان،نژاد و فرهنگ واحد عربی است و ایده آل آن رسیدن به یک امت یکپارچه ی عربی و اتحادی قدرتمند بدون مرزهای جغرافیایی ساختگی میان ملت عرب می باشد. اما آنچه که در طول تاریخ رخ داده هربار بیش از پیش فاصله افتادن میان اعراب را نشان می دهد.

حیوان در کنار انسان در جامعه ی مدنی

در پی تصویب طرح جمع آوری و مدیریت سگهای بیمار و ولگرد در شیراز از سوی شهرداری،تصمیم بر آن بود تا با نظارت دامپزشکی و انجام آزمایشات،از میان جمعیت سگ هایی که به قرنطینه آورده می شوند، سگهای سالم و توانمند به عنوان سگ نگهبان یا گله به اهالی روستاها سپرده شود. اما با وجود چنین طرحی، برخی افراد با سوء استفاده از فرصت پدید آمده ، به ازای دریافت مبلغی حاضر به کشتن و در حقیقت زجر کش کردن این حیوانات بی پناه نمودند.

چیزهایی هست که نمیدانیم

پشت این دیوارها، پشت این ساختمان های بلند، پشت دود ماشین ها در شهرمان اتفاقاتی رخ می دهند که شاید هیچگاه متوجه شان نباشیم. بسیاری متولد می شوند، بسیاری می میرند و در این میانه بسیاری به هم دل می بازند. شهرهای بزرگ پوشش هایی بی نقص اند. اجازه نمی دهند چیزهای زیادی را ببینیم یا بشنویم.

دنیای حقیقی و دنیای مجازی

دنیای مجازی را دوست تر می دارم- وقتی دلم تنگ است، جمله ای را خود می نویسم ویا اگراز جمله ای  خوشم آیدshare میکنم و آن را بر روی دیوار اتاق مجازی ام نصب می کنم.

بررسی الگوی دولت رانتیر با نگاهی به کشور کویت

پس از تغییرات اوائل دهه نود، روند جهانی شدن به ویژه جهانی شدن اقتصاد سرعت گرفت در این میان کشورهای در حال توسعه، ناگریز از حرکت به سوی اقتصاد بازار آزاد و لیبرالیسم هستند. از سوی دیگر با چرخش مولفه های سخت افزاری امنیت به مولفه های نرم افزاری، ارتباط میان امنیت و اقتصاد و همچنین توسعه و ثبات سیاسی از اهمیت بیشتری برخوردار شد. در میان کشورهای در حال توسعه کشورهایی وجود دارند که به دلیل غنی بودن در منابع طبیعی و درآمدهای سرشار از این منابع الگوی متفاوتی دارند و به نام دولت های رانتیر معروف هستند.

بررسی علل عدم شکل گیری امنیت دسته جمعی در حوزه خلیج فارس

به نظر می رسد عدم شکل گیری امنیت و ثبات در منطقه خلیج فاس به یکسری از عوامل داخلی کشورها 2) منطقه (بین کشورهای منطقه) و 3) فرامنطقه ای (اعمال نفوذ توسط کشورهای خارج از منطقه بستگی دارد. دیدگاه غالب در این مقاله کماکان بر محور منتفع شدن کشورهای قدرتمند غربی از عدم شکل گیری ثبات و امنیت در منطقه میب اشد.

الهیات سیاسی و فرایند عرفی شدن

گزارشی از کتاب کارل اشمیت؛ 

 

قبل از معرفی کتاب الاهیات سیاسی، ابتدا شرح مختصری از نویسنده می آورم. شاید نام کارل اشمیت برای برخی از ما تازگی داشته باشد و یا کمتر نامی از وی شنیده باشیم؛ شگفت آنکه در دنیای غرب نیز آنگونه که باید آثار، نوشته ها و اندیشه ی اشمیت مورد ارزیابی و کنکاش قرار نگرفته است.

تنوع فرهنگی برای گفت و گو و توسعه

mariam rezaeeفرهنگ مجموعه ای از باورها، ارزش ها، سنت ها، نهادها، ساختارها، الگوها و نمادهایی هستند که بعضا ریشه در تاریخ جوامع داشته و بعنوان عاملی هویت بخش برای افراد جامعه است، بطوریکه برای شناخت یک جامعه و افراد آن مطالعه فرهنگ امری ضروری است. از فرهنگ تعاریف مختلفی شده است اما آنچه در تعریف آن مهم است ارزش ها و باورها و نقش هویت بخشی آن است واین نقش است که باعث شده هر فردی نسبت به فرهنگ خود نوعی غرورداشته و در مقابل تعرض به آن مقاومت کند.

اوباما، چالش‌های پيش رو، و روابط ايران و آمريكا

159081293661580Groupيكي از مهم‌ترين شعارهايي كه در انتخابات اخير امريكا مطرح شد و در پيروزي باراك اوباما نقش داشت، شعار تغيير بود. اين شعار نه تنها مردم امريكا را مجذوب خود ساخت بلكه طيفي از كشورهاي جهان را نيز به حمايت از اوباما سوق داد. طيفي كه يك سر آن كشورهاي جهان سوم بود و سر ديگر آن كشورهاي صنعتي و اروپايي. هر كشوري از ظن خود اين شعار را تعبير و تفسير كرد، اما به راستي واقعيت اين شعار چيست؟

موضع گیری متناقض تركیه درجریان تحولات خاورمیانه ی عربی

159081293661580Groupدوره ی دوم حضور اردوغان در سیاست خارجی تركیه را می توان دوره ی فعال شدن دوباره ی سیاست خارجی منطقه ای تركیه و پررنگ شدن نقش منطقه ای این كشور دانست. این روند به نحوی سیاست های منطقه ای دوره ی ترگوت اوزال را تداعی می نمود. ایفای نقش تركیه در فلسطین و غزه، پدید آمدن تنش در روابط تركیه و اسرائیل، تئوری تنش صفر با همسایگان كه داوود اوغلو طراح آن بود، گسترش روابط منطقه ای و همكاری با همسایگان از ارمنستان و سوریه گرفته تا عراق و ایران، ... را می توان در راستای نگرش جدید سیاست خارجی تركیه ارزیابی نمود.

پدیده توتالیتاریسم و وضع روشنفکران

mariam rezaeeمعمولا رژیم‌های توتالیتر را با رژیم های آلمان نازی و ایتالیای فاشیستی می شناسند، رژيم‌هایي که سابقه تاریخي آن‌ها واقعیت بسياری از نظام های بسته و فراگیر را نشان داده است و می‌توان رابطه یک طرفه بين طبقه حاکم و مردم را بعنوان شاخصه اصلی آن‌ها درنظر گرفت.

«ایدئولوژی» از نگاه دکتر شریعتی

mariam rezaeeبا وجود اینکه دانشمندان علوم سیاسی و اجتماعی در مورد تعریف دقیق یا معنی دانشواژه ایدئولوژی اختلاف نظر بسیار دارند، اما اهمیت آن در علم جدید پذیرفته شده است بطوری‌که آن‌ را حساس‌ترین، قاطع‌ترین و نافذترین جنبه سیاست می‌دانند. در میان تعاریف متفاوت و فراوان این واژه، شاید بتوان دقت و نگاه دکتر شریعتی به آن‌ را رویکردی خاص و جامع دانست.

خرد

« موج آبي؛ نسل سوم » بخش جديدي است كه در خرد گشوده مي‌شود. موج آبي پنجره‌اي است به سمت انديشه‌ها، پرسش‌ها، پاسخ‌ها و دغدغه‌هاي نسل سوم. مي‌خواهيم صداي نسل نو را بشنويم. به گفت و شنود‌هاي اين نسل گوش بسپاريم و اگر بخت يار شد، به حلقه محادثه و مفاهمه با نسل سوم اندر شويم.

منزلت دانشگاه و رسالت دانشجو

mariam rezaeeدانشگاه از مهمترین نهادهای علمی و آموزشی است که محل برخورد و تعامل انواع اندیشه‌ها و تجربه های علمی است. فضای آن نه تنها عرصه تحقیق و پژوهش است بلکه بیش از همه بعنوان تریبونی برای بیان اعتراضات، فعالیت های سیاسی و شکل گیری جنبش‌های دانشجویی در نظر گرفته می شود، به ‌طوری ‌که اگر دانشگاه محل رشد افکار نو، ایده‌های بدیع و تولید اندیشه نباشد و باعث سلب مسئولیت دانشجو از آرمان هایش بشود و او را نسبت به مسائل فردی و اجتماعی بی تفاوت و غیر موثر کند، نه تنها نمی‌تواند بعنوان مهمترین ابزار فکری جامعه برای ایجاد جامعه مدنی و توسعه سیاسی ایفای نقش كند، بلکه ممكن است حتی زمینه ایجاد سیاست‌های اقتدارگرایانه را نیز فراهم سازد.

::یادداشت

خرد
آیت الله سید ابوالقاسم کاشانی 3 هفته پس از کودتای 28 مرداد: ملت شاه را دوست دارد بزرگ‌ترین اشتباه مصدق عدم اطاعت از اوامر شاه بودآیت الله کاشانی روی کار آمدن دولت کودتا را «سبب مسرت» دانست و ضمن تبریک به زاهدی گفت: «جای مسرت است که دولت جناب آقای زاهدی که خود یکی از طرفداران جبهه ملی بوده، تصمیم دا...
بی نام
هذا شقشقه هدرت.عجب ملتی هستیم ما. یک دفعه چنان جو گیر می شیم که یادمون میره کجاییم و چه کاره ایم و قرار بود کجا بریم و چی کار بکنیم. برنامه بیست و پنج ساله می نویسیم و می گیم می خواهیم ظرف این مدت به این اهداف برسیم. بعد می خندیم می گیم برنامه چیه ما همین الانش هم از بیست و پنج سال دیگه جلوییم. برای...
پیروز غفرانی
اهمیت توسعه حاشیه ساحلی دریای عمان برکسی پوشیده نیست. نگارنده در دوران کاری دیپلماتیک خود در دولت اصلاحات، بحث اهمیت بندر چابهار را در جلسات و گزارشات متعدد متذکر شده و در قالب تنظیم روابط با کشورهای شبه قاره و انعقاد یادداشت تفاهم "نقشه راه همکاری های استراتژیک ایران و هند"، روند جلب مشارکت و س...

::بخش انگلیسی

english logo copy

Thumbnail A miracle no politics and swords can performBy: Fereydoun MajlessiNowruz is not tradition! It is culture! Nowruz is drawing and painting. It is Art! Nowruz is music, freshness, youth, love, and...
Thumbnail By Henri J. Barkey, It wasn’t long ago that Turkish foreign policy was the talk of the town. Defined by the catchy phrase of “zero problems with the neighbors,” Turkey aimed to both improve...
More inenglish|section  

::معرفی کتاب

چقدر ما خوبیم

جامعه شناسی طنز
ترجمه و تالیف: ابراهیم رها

انتشارات: مروارید
1394
۹۶صفحه

انتشارات مروارید به تازگی کتابی را با عنوان «چقدر خوبیم ما» نوشته ابراهیم رها روانه بازار کتاب کرده است؛ کتابی که نویسنده‌اش متن آن را حاصل تاملات خود در نقد رفتارشناسی ایرانیان در قالب بیانی طنزآمیز عنوان کرده است.
«چقدر خوبیم ما» در برگیرنده یادداشت‌هایی از ابراهیم رهاست که همگی برای نخستین بار در این کتاب منتشر و برای این کتاب نوشته شده اند.

col

sup

sup copy