جمعه, 02 تیر 1396 |

جیمی كارتر خطاب به امریكایی ها:حماس را به عنوان بازیگر سیاسی به رسمیت بشناسید

برگردان و تلخیص: سمیه مروتی

جیمی كارتر رییس جمهور سابق امریكا در یادداشتی با همکاری ماری رابینسون، رئیس جمهور پیشین ایرلند در مجله فارن پالیسی از دولت اوباما خواست تا حماس را به عنوان یك نیروی سیاسی به رسمیت بشناسد. او در این یادداشت می نویسد: "هیچ توجیه قانونی یا انسانی برای نحوه اداره این جنگ از سوی ارتش اسرائیل وجود ندارد".

جیمی كارتر یادداشت خود را یا این جمله آغاز می كند كه، "اسرائیلی ها و فلسطینی ها در شش سال اخیر مشغول دفن عزیزان خود هستند". از آغاز این درگیری ها در 8 جولای تاكنون بیش از 1600 فلسطینی و 65 اسرائیلی قربانی شده اند. امروز جهانیان با قلب های شكسته مشغول تماشای درگیری هایی هستند كه در هر ساعت عده ای را به كام مرگ می كشد در حالی كه كاری برای پایان دادن آن از دست شان ساخته نیست.

این تراژدی ناشی از مسدود شدن عمدی راه های صلح در منطقه در حالی است كه توافقات برای آشتی میان گروه های فلسطینی در ماه اوریل سال جاری به وقوع پیوسته بود. این توافق می توانست  امتیازی بزرگ توسط حماس می توانست در گشودن درهای غزه بروی حكومتی تكنوكرات بدون حضور هیچ عضو وابسته به تشكیلات حماس باشد. دولت جدید نیز متعهد به اتخاذ سه اصل اساسی (عدم توسل به خشونت، به رسمیت شناختن اسرائیل و پایبندی به تعهدات گذشته) در خاورمیانه در مقابل یك گروه چهار جانبه متشكل از  سازمان ملل، ایالات متحده، اتحادیه اروپا، و روسیه خواهد بود. متاسفانه اسرائیل این فرصت طلائی برای ایجاد یك دولت فلسطینی در غزه را از دست داد.

برای وحدت فلسطین وجود دو عامل ضروری است: 1) كاهش تحریم های 7 ساله و پایان یافتن محاصره غزه ی 8/1 میلیون نفری. 2) كمك به دولت فلسطینی برای پرداخت حقوق كارمندان دولتی نظیر معلمان و كادر نظامی. اسرائیل باید به عملیاتی شدن پیشنهاد قطربرای ارائه بودجه برای حل بحران بودجه غزه كمك كند.

كارتر می­افزاید، هیچ توجیه انسانی و یا قانونی برای نحوه عملكرد نیروهای دفاعی اسرائیل در این جنگ نمی توان پیدا كرد.  بمب­ها، موشك­ها و جنگ افزارهای اسرائیل در طی شبانه روز تمامی مناطق غزه از جمله مدارس، خانه ها و بیمارستان ها را مورد هدف قرار می دهند. در طی این حملات بیش از 250 هزار منزل مسكونی تخریب شده است و هزاران نفر از مردم غزه آواره شده اند. دسترسی مردم به امكانات بهداشتی، آب و برق قطع شده است. این یك فاجعه انسانی واقعی است.

حمله به غیرنظامیان با هیچ دلیل و منطقی قابل توجیه نیست، و این این یكی از مصادق بارز جنایت جنگی است. البته نمی توان گفت موشك های غزه كه به سوی اسرائیل شلیك می شوند و غیرنظامیان اسرائیل را به كام مرگ می كشند، قابل قبول است. با این حال تاكنون فقط 3 اسرائیل در جریان این حملات كشته شده اند در حالی كه بیش از 1600 غیرنظامی فلسطینی كشته شده اند كه در میان آنها بیش از 330 كودك به چشم می خورد. ما نیاز به یك راهكار بین المللی برای پایان دادن به نقض محرز قوانین و قواعد بین المللی داریم .

فلسطینی ها از دولت سوئیس تقاضای برگزاری كنفرانس بین المللی با حضور كشورهای امضا كننده كنوانسیون ژنو در تقدیس مجدد "قوانین انسان دوستانه در جنگ" را دارند تا در این نشست بین المللی دو طرف به تعهدات خود در قبال حفاظت از جمعیت غیرنظامی در خلال جنگ میثاق دوباره ببندند.

كارتر گفت، ما صمیمانه امیدوار هستیم همه مردم و دولت ها در حین جنگ به حقوق انسانی افراد احترام بگذارند و حداقل به مواد مندرج در كنوانسیون های چهارگانه ژنو گردن نهند.

تشكیلات خودگردان نمی تواند به وظیفه خود در مدیریت اوضاع غزه شكل عملی دهد. اتحادیه اروپا در ماموریتی سعی در نظارت بر مرزها داشت كه در سال 2005 اغاز و در سال 2007 به حالت تعلیق در آمد. كاترین اشتون در تلاش است تا این برنامه دوباره آغاز شود و ناظران بین المللی به غزه بازگردند و در امتداد مرزها با یك دستور العمل بین المللی كه از سوی شورای امنیت برای حفاظت از جمعیت غیرنظامی خواهد بود، فعالیت كنند.

كارتر افزود ما سابقه این چنین فعالیت هائی را در گذشته داشته ایم و امروز فقط نیاز به اعتمادسازی داریم در پیمان صلح سال 1979 میان مصر و اسرائیل نیروهای حافظ صلح در صحرای سینا مستقر شدند و وظیفه حراست و حفاظت از صلح رد منطقه مرزی دو طرف را برعهده داشتند.

هدف اولیه جامعه بین المللی باید بازسازی كامل غزه، بازگشت آرامش به منطقه، مبادله كالا و خدمات به جمعیت غیرنظامی و همچنین گشودن گذرگاه رفح باشد. امریكا و اتحادیه اروپا باید حماس را فقط به عنوان یك نیروی نظامی نشناسند بلكه آن را به عنوان یك "بازیگر سیاسی" به رسمیت بشناسند. كارتر گفت، ما نمی توانیم فقط آرزوی از بین رفتن حماس را داشته باشیم و انتظار آن را داشته باشیم كه خودشان در كنار ما برای اضمحلالشان بایستند.

كارتر این سوال را مطرح كرد كه، آیا غرب آماده ارائه مشوق های مناسب به حماس برای كنار گذاشتن سلاح است! در انتخابات سال 2006 كه با نظارت بین المللی برگزار شد و حماس پیروز شد، غرب باید در آن زمان این علامت را دریافت می كرد كه فلسطینی ها قدرت را در اختیار حماس قرار داده اند.

رییس جمهور سابق امریكا در این یادداشت اشاره كرده است كه ما باید به دنبال یك صلح پایدار و ایجاد یك دولت فلسطینی مستحكم باشیم و رهبران اسرائیل باید راه ها را برای ایجاد این صلح هموار كنند.


::یادداشت

خرد
آیت الله سید ابوالقاسم کاشانی 3 هفته پس از کودتای 28 مرداد: ملت شاه را دوست دارد بزرگ‌ترین اشتباه مصدق عدم اطاعت از اوامر شاه بودآیت الله کاشانی روی کار آمدن دولت کودتا را «سبب مسرت» دانست و ضمن تبریک به زاهدی گفت: «جای مسرت است که دولت جناب آقای زاهدی که خود یکی از طرفداران جبهه ملی بوده، تصمیم دا...
بی نام
هذا شقشقه هدرت.عجب ملتی هستیم ما. یک دفعه چنان جو گیر می شیم که یادمون میره کجاییم و چه کاره ایم و قرار بود کجا بریم و چی کار بکنیم. برنامه بیست و پنج ساله می نویسیم و می گیم می خواهیم ظرف این مدت به این اهداف برسیم. بعد می خندیم می گیم برنامه چیه ما همین الانش هم از بیست و پنج سال دیگه جلوییم. برای...
پیروز غفرانی
اهمیت توسعه حاشیه ساحلی دریای عمان برکسی پوشیده نیست. نگارنده در دوران کاری دیپلماتیک خود در دولت اصلاحات، بحث اهمیت بندر چابهار را در جلسات و گزارشات متعدد متذکر شده و در قالب تنظیم روابط با کشورهای شبه قاره و انعقاد یادداشت تفاهم "نقشه راه همکاری های استراتژیک ایران و هند"، روند جلب مشارکت و س...

::بخش انگلیسی

english logo copy

Thumbnail A miracle no politics and swords can performBy: Fereydoun MajlessiNowruz is not tradition! It is culture! Nowruz is drawing and painting. It is Art! Nowruz is music, freshness, youth, love, and...
Thumbnail By Henri J. Barkey, It wasn’t long ago that Turkish foreign policy was the talk of the town. Defined by the catchy phrase of “zero problems with the neighbors,” Turkey aimed to both improve...
More inenglish|section  

col

sup

sup copy