جمعه, 02 تیر 1396 |

نشاط در طبیعت، عدالت در معیشت

نشاط در طبیعت ،عدالت در معیشت
 بامدادی که تفاوت نکند لیل و نهار
خوش بود دامن صحرا و تماشای بهار
این همه نقش عجب بر در و دیوار وجود

نوروز جلوه ای از فرهنگ ایرانی

آن معجزه اي كه از سياست و شمشير بر نمي آيد

نوروز سُنت نیست! فرهنگ است! نوروز نقاشی و رنگ آمیزی است، هنر است! نوروز موسیقی و تازگی و جوانی و عشق و دوستی است. نوروز نماد پیروزی نیکی بر بدی است. تعادل بهاری است، کنار کذاشتن کینه‌ها و پاس داشتن دوستی‌ها و خویشی‌ها است، پرورنده صلح و آشتی است. نوروز خانه‌تکانی و دور کردن پلشتی و آلودگی از آشیانه و از خويشتن است. نوروز زمان تازگی و شادی و لبخند است. نوروز بالا تر از سُنت است.

عیدی دادن در نوروز باستان

 

عیدی دادن یکی از رسومی است که از گذشته در فرهنگ ایرانیان بوده است، بزرگترها به کوچکترها عیدی می‌دادند و کوچکترها برای دستبوسی نزد بزرگترها می‌رفتند؛ مهم دریافت هدیه‌ای از بزرگترها بود اما امروز این رسم تغییر یافته و هدایای نقدی جایگزین رسوم قدیمی شده است.

از چنین ملتی چگونه باید توقع حافظه تاریخی داشت؟

نظمیست هر نظام‌پذیری را
گر خواندی در اول موسیقا
بعد از سقوط سلطنت، در همین چند سال اخیر، روشنفکران و کتاب‌ خوانان ایران تازه به این فکر افتاده‌اند که «ما حافظه‌ی تاریخی نداریم.» راست است و این حقیقت قابل کتمان نیست. در کجای جهان، در قرن بیستم، اگر فرّخی یزدی (غرض شخص او نیست، بلکه منظور شاعری آزاده و میهن دوست و شجاع از طراز اوست) کشته می‌شد، کسی از گورجای او بی‌خبر می‌ماند؟ نمی‌دانم شما تاکنون به این نکته توجه کرده‌اید که هیچ‌کس نمی‌داند جای به خاکسپاری فرخی یزدی کجا بوده است؟

برداشتی روشن تر از تاریخ تشیع

در شرایطی که فرصت مطالعه کتاب برای بسیاری از انسانهای امروزی فراهم نمی باشد بسیار خوب است که اگر کسی کتاب سودمندی بخواند حتما خلاصه ای از برداشتها و یافته های خود از آن کتاب را در اختیار دیگران بگذارد.
من اخیرا کتاب ارزشمند ((تاریخ تشیع در ایران از آغاز تا طلوع دولت صفوی)) تالیف استاد رسول جعفریان را مطالعه کردم. این کتاب حدود نهصد صفحه دارد.

نامه سرگشادۀ محسن رنانی به شورای نگهبان

 پیامدهای اقتصادی انتخابات ایران در اسفند 94

من به حکم آن‌که رشته تخصصی‌ام اقتصاد است و پانزده سال است «نظریه اقتصادی دموکراسی» را به دانشجویان دکتری تدریس می‌کنم به خود اجازه می‌دهم درباب پیامدهای اقتصادی انتخابات اسفند ۹۴ نکاتی را به استحضار شما عالیجنابان برسانم. نزدیک به سه ماه است که نگرانی عمیقی درباره پیامدهای انتخابات اسفند برای اقتصاد ایران در من ایجاد شده است و به همین خاطر گفت‌و‌گوهایی را با حدود ۳۰ نفر از فعالان و اندیشمندان حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور (شامل ده نفر اصلاح طلب، ده نفر اصولگرا وده نفر مستقل) انجام داده‌ام.

ضرورت تاسیس وزارت دفاع مدنی، حوادث غیر مترقبه و از بین بردن بلایا در کشورمان

حادثه سیل و طوفان روز یکشنبه 28 تیرماه 1394 در سولقان و دامنه های البرز که متاسفانه منجر به از دست رفتن جان عده ای از هموطنان و تعدادی از کارگران چینی گردید مصیبتی بزرگ ولی قابل جلوگیری بود. سئوالات زیادی پیرامون این حادثه مطرح گردید . آیا این اتفاق توسط سازمان هواشناسی قابل پیش بینی بود؟

ایرانیان کانادا و گشایش در روابط تهران- اوتاوا

سه شنبه هفته گذشته و پس از اغلام نتایج انتخابات پارلمانی کانادا  یکی از همکاران مطبوعاتی از من پرسید: آیا شکست محافظه کاران پس از ده سال که دولت را در کانادا در اختیار داشتند عجیب نیست؟ پاسخ دادم عجیب این است که آنها ده سال حکومت را در کانادا در اختیار داشتند! در واقع مردم کاندا مردم متمدنی هستند. بخش مهمی از جمعیت آن را مهاجران تشکیل می دهند. آموزش و پرورش آن کشور در سطح کیفی بسیار مطلوبی است. در چنین کشوری به راستی عجیب است که ناگهان محافظه کارانی با گرایش های نژادپرستانه برای مدتی طولانی دولت را در اختیار بگیرند.

در باب مراسم عزاداری عاشورا

"به بهانه انتشار کلیپ نوحه خوانی جدید در یزد"
چندی پیش کلیپی درسطحی وسیع در فضای مجازی منتشر شد که در آن مراسم عزاداری سرور شهیدان اباعبدالله الحسین(ع) را که توسط گروهی از جوانان پرشور در شهر یزد برگزار می شد،  نشان میداد. کلام مورد استفاده دراین عزاداری که توسط دو تن از جوانان خوش صدا و آموزش دیده با ریتمی حماسی خوانده می شد حاوی مفاهیم عدالت خواهانه و همراه با واژگان مورد استفاده در دولت جدید و با بهره گیری از اشعار شاعر معاصر سهراب سپهری ترکیبی بسیار دلنشین و قابل تأمل بوجود آورده بود.

واقعه‌ی كربلا در چهار حركت *

مردم خواستند حسين بن علي بيايد امرشان را اداره بكند. راه افتاده و آمده. حالا مردم به هر دليلي، يا فریب آن‌ها بوده، يا ترسيده‌اند، كار نداريم؛ نمي‌خواهند، برمي‌گردد. می‌گوید با هم دعوا نداريم. حتي سيدالشهدا تا آنجا راضي مي‌شود كه می‌گوید حاضرم با خودِ یزید هم صحبت كنم، چرا صحبت نكنم؟ با تمام وجود صحبت مي‌كند، نصيحت مي‌كند.

مدرسۀ خوب ما:سرمشقِ« فیروز بهرام»

زمانی در تهران رقابتی بود میان دبیرستان کوچک ما، فیروز بهرام، و دبیرستان بزرگ البرز؛ حتی پیش از آنکه هدف و خوارزمی و اندیشه ساخته شوند. فیروز بهرام و البرز هر کدام خود را هاروارد و دیگری را آکسفورد تهران می پنداشتند! دبیران ما از میان بهترین استادان دانشگاه برگزیده می شدند. دبیران ادبیات مانند استاد وزیری (برادر هنرمند نامدار کلنل علینقی وزیری)، ریاضی دکتر هورفر و دکتر قریب، شیمی دکتر رادفر . . . . ، اینکه می گویم مدرسه ما، نوعی احساس خانوادگی است، پنج برادر در فاصله سال های 1325 تا 1343 در آن مدرسه درس می خواندیم.

نقد حال تشیّع: امیدها و نومیدی‌ها

هواداران آن جریان انحرافی که بر اندیشه و عمل شیعی در روزگار ما چنگ انداخته و نفوذ کلمه و آزادی عمل آشکار یافته و از هیچ بزرگی فرمان نمی‌برند، اهل بحث و نظر نیستند و عامیان فریبکار در حفظ و حمایت آنان در کشاندن جامعه به افراط و ابتذال و عامی‌گری هر چه بیشتر، و قلع و قمع هر صدا و گرایش مخالف با شدت هر چه تمام‌تر، عزم استوار دارند و کسی از بزرگان جامعه شیعی را نیز توان مقابله با این وضع نیست.

حرکت به سوی دانشگاه های نسل چهارم

نقش خردورزان  و دانشمندان یک جامعه  در شکل دهی افکار عمومی  و تبیین بایدها و نبایدها برکسی پوشیده نیست. چه از منظر دینی و چه از منظر اجتماعی، آنجا که بحث از علماست، منظور دانشمندان جامعه است و مسئولیت  ها و وظایفی که آنها درقبال مردم جامعه شان برعهده دارند. دانشگاه ها و موسسات آموزشی و پژوهشی از جمله مهمترین مراکز  جذب علما و دانشمندان یک جامعه تلقی می شوند. جایی که انتظار می رود تا نسل های آینده کشور را آموزش دهند و تربیت نمایند.

چهره ماندگار "بهار" از روزگار بحرانها

به راستی در کشور ما و بخصوص در عصر معاصر بسیاری از چهره های این مرزو بوم به دلایلی که بر کسی پوشیده نیست محجور و ناشناخته باقی مانده اند. از این رو جا دارد که ولو بطور مختصر شخصیت آنان بازشناسی و از لابلای غبار زمان بیرون کشیده شود. یکی از این چهره ها فردی برجسته در حوزه ادب و سیاست در تاریخ معاصر کشورمان ملک الشعرای بهار است که نامی آشنا و شناخته شده برای نسل قبل می باشد.

آب، مساله راهبرادی شماره یک

وقتی من به دبستان می‌رفتم، جمعیت ایران 15 میلیون بود. اکنون یعنی 60 سال بعد، جمعیت از 75 میلیون نفر گذشته؛ یعنی پنج برابر شده است. به عبارت دیگر در طول حیات من آب سرانة کشور به یک پنجم کاهش یافته است. 60 سال پیش نیز کمبود آب داشتیم، 2500 سال پیش هم به گواهی سنگ‌نبشته داریوش که خواستار ایمن بودن کشور از دروغ و خشکسالی است، لابد کمبود آب داشته‌ایم.

::یادداشت

خرد
آیت الله سید ابوالقاسم کاشانی 3 هفته پس از کودتای 28 مرداد: ملت شاه را دوست دارد بزرگ‌ترین اشتباه مصدق عدم اطاعت از اوامر شاه بودآیت الله کاشانی روی کار آمدن دولت کودتا را «سبب مسرت» دانست و ضمن تبریک به زاهدی گفت: «جای مسرت است که دولت جناب آقای زاهدی که خود یکی از طرفداران جبهه ملی بوده، تصمیم دا...
بی نام
هذا شقشقه هدرت.عجب ملتی هستیم ما. یک دفعه چنان جو گیر می شیم که یادمون میره کجاییم و چه کاره ایم و قرار بود کجا بریم و چی کار بکنیم. برنامه بیست و پنج ساله می نویسیم و می گیم می خواهیم ظرف این مدت به این اهداف برسیم. بعد می خندیم می گیم برنامه چیه ما همین الانش هم از بیست و پنج سال دیگه جلوییم. برای...
پیروز غفرانی
اهمیت توسعه حاشیه ساحلی دریای عمان برکسی پوشیده نیست. نگارنده در دوران کاری دیپلماتیک خود در دولت اصلاحات، بحث اهمیت بندر چابهار را در جلسات و گزارشات متعدد متذکر شده و در قالب تنظیم روابط با کشورهای شبه قاره و انعقاد یادداشت تفاهم "نقشه راه همکاری های استراتژیک ایران و هند"، روند جلب مشارکت و س...

::بخش انگلیسی

english logo copy

Thumbnail A miracle no politics and swords can performBy: Fereydoun MajlessiNowruz is not tradition! It is culture! Nowruz is drawing and painting. It is Art! Nowruz is music, freshness, youth, love, and...
Thumbnail By Henri J. Barkey, It wasn’t long ago that Turkish foreign policy was the talk of the town. Defined by the catchy phrase of “zero problems with the neighbors,” Turkey aimed to both improve...
More inenglish|section  

col

sup

sup copy