جمعه, 02 تیر 1396 |

نوروز باستانی و سال نو بر شما مبارک باد

فرارسیدن نوروز باستانی و سال نویِ خورشیدی را به تمام هم میهنان عزیز در جای جای جهان و به تمامی فارسی زبانان و ایران دوستان، به وبژه به مخاطبان ارجمند پایگاه اطلاع رسانی خرد شادباش می گوییم. به امید روزگاری نو برای ایرانیان و مام میهن، و تداوم هم اندیشی و هم کنشی در راه گسترش و ژرفاییِ آزادی، اخلاق، برابری، حقوق بشر و دموکراسی در قلمرو ایران بزرگ. در روزهای آغازینِ سال نو، به مقتضای حال و مقام، غزلی شیوا از حافظ شیرین سخن را به شما تقدیم می کنیم.

سیاست خارجی در پسابرجام؛ توسعه محور یا چالش محور

هژمون یا «اقتدار مشروع» چگونه شکل می گیرد؟
میزگرد قاسم محب علی و عبدالله رمضان‌زاده
سخن ما: ایران بعد از انقلاب به دنبال یک هژمونی منطقه‌ای یا فرامنطقه‌ای بود. البته با توجه به ابعاد ژئوپولیتیک و ژئواستراتژیک ایران در مقایسه با کشورهای منطقه چنین راهبردی از منظر منافع و مصالح ملی می‌تواند یک ضرورت باشد و اختصاص به پس از انقلاب ندارد. پرسش این است استراتژی دست‌یابی به این هژمونی باید چگونه باشد.

تجاوز جنسی: به چنگ آوردن زن به مثابه یک « شیئ»

تجاوز یک عمل جنسی نیست. تجاوز نوعی تهاجم است. هدفِ آن « پیروزی» است.
گفتگو با پروفسور شاعقه یوکسل (روانشناس)

ترکیه در روزهای گذشته شاهد اعتراضات پر سر و صدای زنان و دختران جوان از همه گروه‌های سنی بوده است. دلیل این اعتراضات تجاوز و سپس قتل اوزگه جان اصلان، یک دانشجوی ۲۰ساله بود.

رنج دائمی انسانِ محروم از «آموزش زبان مادری»

رهیافت روانشناختی حق زبان مادری در گفتگو با مصطفی ملکیان

انسان محروم از زبان مادری چگونه انسانی است؟ این را استاد مصطفی ملکیان در تحلیل رنج‌های چنین انسانی این‌طور پاسخ می‌دهد: «باید با صراحت گفت؛ زبان مادری من، جهان‌نگری مرا شکل می‌دهد. کسی که زبان مادری مرا از من می گیرد، در واقع جهان‌نگری مرا از من گرفته است؛ یعنی مرا در یک مادة خامی به نام جهان سرگردان کرده است.

خطای اخلاقی و حقوقیِ مخالفانِ «آموزش زبان مادری»

رهیافت اخلاقیِ حق زبان مادری در گفتگو با مصطفی ملکیان

«وقتی ما زبان مادری را از انسان‌ها دریغ می‌کنیم، بر وفق همة نظام‌های ارزش‌گذاری، مرتکب خطا می‌شویم.» این نخستین جملة مصطفی ملکیان، فیسلوف اخلاق و پژوهشگر برجستة علوم انسانی است. تبیین حق زبان مادری در چهار نظام ارزش‌گذاری حقوقی، اخلاقی، زیبایی‌شناختی و مصلحت‌اندیشانه توسط ملکیان اهمیت بسیار دارد چه، او از معدود اندیشمندانی است که این هر چهار حوزه را خوب می‌شناسد و آنقدر محرم است که سخن بیراه نگوید.

نوشتن به زبان مادری، درمان است

گفت و گو با دکتر محرم آقازاده

«زبان مادری» یکی از مهمترین «مسائل»ِ این‌روزهای جامعة چندزبانة ما است. بعد از ظهور دولت تدبیر و امید، روزانه با کنش‌های روشنفکران و سیاستمداران بسیاری درباره «آموزش زبان مادری» و همچنین «آموزش به زبان مادری» مواجه می‌شویم. نوید ارزشمندی بر تمامی قومیت‌ها و همچنین کلیت سرزمین‌مان ایران است که قاطبه کنشگران در این نکته به توافق رسیده‌اند که باید زبان مادری تدریس شود.

روشن فکری دینی، تقویت دین بر مدار دموکراسی

گفت و گو با سید علی محمودی

دغدغه عقب ماندگی و رفع انحطاط داخلی و نیز شناخت پيشرفت غرب و مقابله با آن زمینه اصلی پدید آمدن  تحرکاتی را در ایران و منطقه فراهم آورد که بتدریج به جنبشهای فکری، اجتماعی و سیاسی تبدیل شدند. دغدغه هایی که تمايل این جوامع را براي شناخت خود و ديگري برانگیخته و به اشکال و وجوه گوناگونی از پروژه و پروسه نوسازي انجامیدند.

در آستانه دوره پایان نفت هستیم

گفتگو با محسن رنانی

دکتر محسن رنانی، استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان و نویسنده کتاب اقتصاد سیاسی مناقشه اتمی ایران است. ایده اصلی وی در نگارش کتاب بر این نظریه استوار است که کشورهای غربی برای بازسازی زیربنای اقتصادی خود و ...

اسلام رحمانی و ضرورت خردورزی

​گفت و گو​ با ​مقصود فراستخواه

* دین برای هدایت انسان و زندگی بهتر است اما در دنیای امروز بسیار مشاهده می شود افرادی که خود را دیندار می دانند گاهی رفتاری کاملا متناقض با آموزه های دینی انجام می دهند. چرا چنین اتفاقی رخ داده است و تشخیص برای دینداران مشکل است؟ آیا تربیت دینی صحیحی وجود نداشته یا دین الگوی مشخصی ارایه نمی دهد و برداشت های مختلف از دین منجر به رفتارهای حتی متناقض با آن می شود؟

جایگاه ایران در بازار جهانی انرژی

مصاحبه با دکتر فشارکی

اینكه جایگاه ایران در بازار جهانی انرژی كجاست و چه سیاست هایی در زمینه نفت و گاز به ایران به  بهبود جایگاهش در بازار بین المللی انر‍ژی كمك خواهد كرد، سوالاتی است كه با فریدون فشاركی، رییس موسسه مشاوره ای فكتزگلوبال انر‍ژی (Facts Global Energy)  مطرح كردیم.

جنگ نیابتی ایران و عربستان در عراق

مصاحبه با دکتر صالح صدقیان مدیر مرکز عربی مطالعات ایران

عراق در روزهاي اخيرمركز توجهات بين المللي قرار گرفته است. عبور شورشيان داعش از مرزهاي سوريه به عراق و تصرف شهر استراتژيك موصل و هراس از تهديد دولت مركزي عراق سبب شد، نخست وزير اين كشور اعلام حالت فوق العاده كرده و علماي شيعه و سني در كنار دولت مركزي مردم را به قيام عليه اين تروريست ها فرابخوانند.

جايگاه كشورهاي آسياي جنوب غربي درسياست منطقه گر ايي ايران

مصاحبه با عباس ملكی، معاون پژوهشی مركز مطالعات استراتژیك

روابط ایران با همسایگان چه در حوزه خلیج فارس و خاورمیانه و چه در حوزه تمدنی ایران در آسیای  جنوب غربی نه تنها مساله سیاست خارجی است بلكه موضوع همكاری های اقتصادی هم هست.

اخلاقِِ « فایده- وظیفه گرایی» و جهان سیاست

گفتگوی اصغر زارع با دکتر سیدعلی محمودی درباره اخلاق، سیاست و حقوق

آیا پاکبازان دنیای سیاست می توانند بر دست های آلوده غلبه کنند یا نتیجه محتوم زیست اخلاقی، خانه‌نشینی است؟ آیا اخلاق گرایان در نهایت به ملامت نمی رسند؟ سیاستمدار در پیچ های پرشتاب سیاسی، چگونه جانب اخلاق را نگه دارد؟ آیا پیچیدگی های قدرت، می تواند اخلاق را پاس دارد؟

جامعه ایران با گفتمان دمکراتیک فاصله زیادی دارد

متن کامل گفت و گو با سید علی محمودی

چرا سیاست در ایران به تحول‌خواهان روی خوش نشان نمی‌دهد؟ این پرسش مدت‌های طولانی است اذهان بسیاری را به خود مشغول کرده است، لیکن همچون پرسشی بی‌پاسخ، تنها به کار تراشیدنِ واپسین ذره‌های هر ذهن خلاقی می‌آید،

فرقه گرایی سَلَفي: ترویج خشونت، نزاع و خونریزی

گفت و گو با داود فیرحی

حجت الاسلام والمسلمین دكتر داود فیرحی سال 1343 در زنجان متولد شد. علوم دینی را تا پایان مقدمات در مدرسه علمیه شهرستان زنجان خواند و سپس سطح و خارج فقه و اصول را از سال 1366 تا 1380 در حوزه علمیه قم آموخت. همزمان از سال 1366 در دانشگاه تهران در رشته كارشناسی علوم سیاسی قبول شد و...

::یادداشت

خرد
آیت الله سید ابوالقاسم کاشانی 3 هفته پس از کودتای 28 مرداد: ملت شاه را دوست دارد بزرگ‌ترین اشتباه مصدق عدم اطاعت از اوامر شاه بودآیت الله کاشانی روی کار آمدن دولت کودتا را «سبب مسرت» دانست و ضمن تبریک به زاهدی گفت: «جای مسرت است که دولت جناب آقای زاهدی که خود یکی از طرفداران جبهه ملی بوده، تصمیم دا...
بی نام
هذا شقشقه هدرت.عجب ملتی هستیم ما. یک دفعه چنان جو گیر می شیم که یادمون میره کجاییم و چه کاره ایم و قرار بود کجا بریم و چی کار بکنیم. برنامه بیست و پنج ساله می نویسیم و می گیم می خواهیم ظرف این مدت به این اهداف برسیم. بعد می خندیم می گیم برنامه چیه ما همین الانش هم از بیست و پنج سال دیگه جلوییم. برای...
پیروز غفرانی
اهمیت توسعه حاشیه ساحلی دریای عمان برکسی پوشیده نیست. نگارنده در دوران کاری دیپلماتیک خود در دولت اصلاحات، بحث اهمیت بندر چابهار را در جلسات و گزارشات متعدد متذکر شده و در قالب تنظیم روابط با کشورهای شبه قاره و انعقاد یادداشت تفاهم "نقشه راه همکاری های استراتژیک ایران و هند"، روند جلب مشارکت و س...

::بخش انگلیسی

english logo copy

Thumbnail A miracle no politics and swords can performBy: Fereydoun MajlessiNowruz is not tradition! It is culture! Nowruz is drawing and painting. It is Art! Nowruz is music, freshness, youth, love, and...
Thumbnail By Henri J. Barkey, It wasn’t long ago that Turkish foreign policy was the talk of the town. Defined by the catchy phrase of “zero problems with the neighbors,” Turkey aimed to both improve...
More inenglish|section  

col

sup

sup copy