جمعه, 02 تیر 1396 |

نامۀ سّری «پیشه وری» به استالین

درﺧﻮاﺳﺖِ ﻛمک های ﻣﺨﻔﻴﺎنۀ ﺗﺴﻠﻴﺤﺎﺗﻲ از اﺳﺘﺎﻟﻴﻦ ﺑﺮاي ﺟﺪاﻛﺮدنِ آذرﺑﺎﻳﺠﺎن از اﻳﺮان
این ﺳﻨﺪ ترجمه‌ی نامه‌ی سری سید جعفر پیشه‌وری به استالین، در پی موافقت شوروی برای خروج نیروهایش از ایران است. پیشه‌وری پس از رد شدن اعتبارنامه‌اش در دوره چهاردهم مجلس شورای ملی به نظر بسیاری از پژوهشگران به دام روس‌ها افتاد و در سال 1324 با چندنفر از فعالان سیاسی آذربایجان، فرقه دموکرات آذربایجان را تأسیس کرد و چندی بعد با حمایت شوروی اعلام استقلال کرد. اما با تشکیل دولت قوام در بهمن ۱۳۲۴، و موافقت شوروی برای خارج کردن نیروهایش از ایران، پیشه‌وری برای مذاکره به تهران سفر کرد. دولت مرکزی در نیمه دوم ۱۳۲۵ برای اعاده حاکمیت خود در آذربایجان نیروی نظامی مستقر کرد و فرقه دموکرات از هم پاشید و پیشه‌وری به شوروی پناه برد و در باکو اقامت گزید.

«مذاکرات» ترکمانچای

مانع از دست دادن آذربایجان، گیلان، قزوین و سقوط تهران بود

راحت طلبی و کم خوانی و بی اطلاعی باعث شده که در مملکت و فرهنگ ما خیلی از کارها کنتراتی (به مفهوم مصطلح عامیانه) باشد، مثلا کنترات دادن فهم از دین، کنترات دادن فهم نظام بین الملل و از همه بدتر کنترات دادن خواندن تاریخ. مثلا وقتی تاریخ را به مرجعی نامطمئن و ایدئولوژیک، کنترات می دهیم به ما می گویند که در تاریخ چیزی هست به اسم ”قرارداد ننگین ترکمانچای“ تا یاد بگیریم این عنوان را در هر موقعیتی برای تخریب رقیب بکار ببریم

دی‌ان‌ای سیاست خارجی آلمان

برگردان: بهزاد احمدی‌لفورکی

واقعیت‌های خشن سال‌گذشته، چالش‌های بی‌سابقه‌ای برای آلمان و سیاست خارجی این کشور به‌‌وجود آورده است. بحران اوکراین با اشغال کریمه توسط روسیه و افزایش درگیری‌های نظامی در منطقه شرقی دونباس، نظم اروپایی بعد از ١٩٤٥ را به چالش کشیده است.

درو کردن توفان

آقای کیسینجر، آیا توافق هسته ای با ایران، عربستان را مسلح می سازد؟

در شرایطی که پس گذشت یک سال و نیم مذاکرات فشرده و جامع امید به تفاهم و توافق نهایی بر سر حدود فعالیت هسته ای ایران و رفخ تحریم ها به پایان مهلت خود نزدیک می شود، و امیدهایی به حل و فصل مسئله و رفع تحریم ها پدید آمده بود، تندروها و جنگ طلبان درونی و بیرونی همصدا با اسرائیل و متحدان منطقه ای آن بر شدت فعالیت های تخریبی خود افزوده و آتش بیار معرکه شده اند.

كارنامه حقوق بشر در سال 2014

اگر به مفهوم حقوق بشر توجه شود از یک سو ضرورى و عملى و از سوى دیگر نظری و انتزاعی می باشد. افرادی که حقوق بشر را در بستر و گستره عمل سیاسی کنکاش می کنند بیشتر به ضرورت عملى حقوق بشر تكيه مى كنند؛ از اين منظر حقوق بشر را رهيافتى كاركردى مى دانند كه به صورت ابزاريست براى كنترل و جلوگیری از ناهنجارى هاى حكومت ها كه شامل: کشتار سیاسی، ناپدیدشدن، شکنجه، زندانی و توقیف کردن های غير قانونى انجام مى شود.

پایانی بر 50 سال مخاصمه

فصل نوین روابط  کوبا - آمریکا

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا روز چهارشنبه 26 آذر (17 دسامبر) اعلام کرد از جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا خواسته است به مذاکراتی با کوبا به منظور عادی سازی روابط دیپلماتیک و بازگشایی سفارت  در هاوانا که از سال 1961 قطع شده است اقدام کند.

ارزیابی تحلیلی روابط انگلیس با جمهوری اسلامی ایران

با نگاهی به دیدار روحانی کامرون

جمهوری اسلامی ایران و انگلیس هیچگاه روابط عادی و بدور از هیاهو نداشته اند. پیشینه مناسبات سیاسی دو کشور در ذهن مردم ایران یک پیشینه مثبت و خالی از تنش نبوده است. این ذهنیت در حال حاضر همچنان در فضای سیاسی روابط دو کشور وجود دارد.

تحریم اقتصادی ایران از منظر حقوق بین الملل

به دنبال ناکارآمدی جامعه ملل در برقراری صلح و امنیت جهانی، سازمان ملل متحد در حالی آغاز به کار نمود که در منشور سازمان اهمیت ویژه ای نسبت به همکاری و تعاون بین المللی در امور اقتصادی و اجتماعی، حقوق بشر و آزادی های اساسی، منافع و رفاه عمومی مردم دنیا قائل شده است و مهمتر از همه این سازمان بر اساس اقدامات پیشگیرانه پایه گذاری شده است تا درمان پس از وقوع حادثه.

مشابهت های بحران اوکراین در سال 2014 با جنگ کریمه

در قرن نوزدهم میلادی از دیدگاه روسها

الف- طرح موضوع: نظر به تسلسل و  ارتباط تاریخی رویدادها و پدیده های سیاسی و اجتماعی با یکدیگر همچنین سوء تفاهمات تاریخی میان روسها از یکطرف و انگلوساکسونها از طرف دیگر،

همنوایی با کنسرت جهانی

در یک کنسرت هر کسی ساز خودش را می زند. هر سازی هم نوای خودش را دارد. اما این همنوایی اعضای یک کنسرت و نواختن به موقع هر یک از نت هاست که زیبایی و گوش نوازی آهنگ خروجی را تضمین خواهد کرد. در یک کنسرت، نواختن یک ساز کوچک همان تاثیر را در زیبایی کار دارد که نواختن یک گروه که سازی مشابه را می نوازند. و بالعکس اگر یک ساز به قول معروف خارج بنوازد کل کنسرت است که خراب می شود.

ایران و بحران های رو به تزاید در خاورمیانه

آیا راه حلی برای برای پایان دادن به جنگ و درگیری در خاورمیانه وجود دارد؟

در طی چند دهه اخیر خاورمیانه، هیچ گاه آرامش را تجربه نکرده است. جنگ های اعراب و اسرائیل و در دو دهه اخیر فلسطینی -اسرائیلی و لبنانی- اسرائیلی در طول ۶۰ سال اخیر همواره بخشی از تحولات خاورمیانه را تشکیل می داده است.

ایران و بحران های رو به تزاید در خاورمیانه

آیا راه حلی برای برای پایان دادن به جنگ و درگیری در خاورمیانه وجود دارد؟

در طی چند دهه اخیر خاورمیانه، هیچ گاه آرامش را تجربه نکرده است. جنگ های اعراب و اسرائیل و در دو دهه اخیر فلسطینی -اسرائیلی و لبنانی- اسرائیلی در طول ۶۰ سال اخیر همواره بخشی از تحولات خاورمیانه را تشکیل می داده است.

مقایسه اصلاحات اقتصادی ایران و ژاپن

بین سال های 1906-1848م /1324-1264ه.ق

شروع اصلاحات در ایران هم زمان شد با نیاز به نو سازی ارتش در آغاز جنگ های دوره ایایران و روسیه (1243 تا 1241 ق / 1828تا 1826 م و از 1228 تا 1218 ق/ 1813 تا 1803م) اصلاحات در ژاپن نیز در نتیجه اعمال فشار آمریکا و غرب برای بازگشایی درهای این کشور به روی جهان خارج پا به عرصه ظهور رساند.

راهبری همزمان استراتژی های متناقض نما

(Paradoxical Strategies)

فناوری های نوین موجب سرعت ورود علم به عرصه های جدید و کشف و اختراعات جدید شده و از سوی دیگر ورود علم به عرصه های جدید، پیدایش و ظهور فناوری های نوین را امکان پذیر ساخته است.

مارگارت تاچر، محافظه کاری با گرایشات فراآتلانتیکی

مارگارت تاچر یکی از بزرگترین سیاستمداران انگلیس طی قرن بیستم بود و شهرت و اقتدار او بعنوان بانوی آهنین بعد از وینستون چرچیل دیگر تکرار نشد. او پس از به قدرت رسیدن به سیاست‌های تقویت بازار آزاد و همچنین مقابله با اتحادیه‌های کارگری پرداخت.

::یادداشت

خرد
آیت الله سید ابوالقاسم کاشانی 3 هفته پس از کودتای 28 مرداد: ملت شاه را دوست دارد بزرگ‌ترین اشتباه مصدق عدم اطاعت از اوامر شاه بودآیت الله کاشانی روی کار آمدن دولت کودتا را «سبب مسرت» دانست و ضمن تبریک به زاهدی گفت: «جای مسرت است که دولت جناب آقای زاهدی که خود یکی از طرفداران جبهه ملی بوده، تصمیم دا...
بی نام
هذا شقشقه هدرت.عجب ملتی هستیم ما. یک دفعه چنان جو گیر می شیم که یادمون میره کجاییم و چه کاره ایم و قرار بود کجا بریم و چی کار بکنیم. برنامه بیست و پنج ساله می نویسیم و می گیم می خواهیم ظرف این مدت به این اهداف برسیم. بعد می خندیم می گیم برنامه چیه ما همین الانش هم از بیست و پنج سال دیگه جلوییم. برای...
پیروز غفرانی
اهمیت توسعه حاشیه ساحلی دریای عمان برکسی پوشیده نیست. نگارنده در دوران کاری دیپلماتیک خود در دولت اصلاحات، بحث اهمیت بندر چابهار را در جلسات و گزارشات متعدد متذکر شده و در قالب تنظیم روابط با کشورهای شبه قاره و انعقاد یادداشت تفاهم "نقشه راه همکاری های استراتژیک ایران و هند"، روند جلب مشارکت و س...

::بخش انگلیسی

english logo copy

Thumbnail A miracle no politics and swords can performBy: Fereydoun MajlessiNowruz is not tradition! It is culture! Nowruz is drawing and painting. It is Art! Nowruz is music, freshness, youth, love, and...
Thumbnail By Henri J. Barkey, It wasn’t long ago that Turkish foreign policy was the talk of the town. Defined by the catchy phrase of “zero problems with the neighbors,” Turkey aimed to both improve...
More inenglish|section  

col

sup

sup copy