شنبه, 03 تیر 1396 |

چرا اقتصادهای یارانه ای ویران می شوند؟

فرید زکریا اعتقاد دارد که نبود امنیت برای کسب و کارهای بزرگ، تورم، بحران ارزی و یارانه اقتصاد ونزوئلا را به اقتصادی شبیه کره شمالی تبدیل کرده است

فرید زکریا، مجری شبکه سی ان ان و نویسنده کتاب هایی مانند "جهان پسا آمریکاییدر یادداشتی به عوامل ناکامی اقتصادی ونزوئلا پرداخته و نوشته اگر قرار باشد دستورالعملی برای ویرانی یک اقتصاد نوشته شود، سیاست های اقتصادی در ونزوئلا الگوی بسیار خوبی برای این دستورالعمل خواهند بود.
در یادداشت زکریا آمده: "ما معمولا در مورد بهترین شیوه ها برای اداره اقتصاد بحث می‏کنیم اما شاید همچنین لازم باشد فهرستی از اقداماتی که باید از آن ها اجتناب کرد را نیز تهیه کرد- فهرستی که عنوان آن "چگونه می‏توانید اقتصاد خود را ویران کنید” باشد. البته این تنها یک فهرست نظری نیست چرا که ونزوئلا در واقع مشغول عملی ساختن همه موارد آن است.”
 
زکریا از حمله به کسب و کارهای بزرگ در ونزوئلا به عنوان نخستین عامل ناکامی اقتصاد ونزوئلا نام برده و می نویسد: "حمله به کسب و کارهای بزرگ ونزوئلا با شرکت داکا(DAKA) – فروشگاه زنجیره ای محصولات الکترونیک- انجام داد.
رئیس جمهور، نیکولاس مادورو، اعتقاد دارد که مخالفان او دست در دست واشنگتن قصد دارند اقتصاد ونزوئلا را زمین بزنند و به همین خاطر است که بهای تلویزیون در ونزوئلا بسیار بالا رفته است. همانطور که در اواخر سال ۲۰۱۳مشاهده کردیم، دولت راه حل ساده ای را برای حل این بحران به کار گرفته است: حمله نیروهای نظامی و اشغال فروشگاه های زنجیره ای. اقدامی به بیشتر به آخرین راه حل شباهت دارد.”
فرید زکریا ابر تورم را نیز یکی از عوامل ویرانی اقتصاد می داند. در یادداشت او آمده: "در واقع تلویزیون فروشها در ونزوئلا تنها دزدهای این کشور نیستند.
حقیقت این است که بهای کالاها در ونزوئلا در سال ۲۰۱۳به میزان ۵۴درصد افزایش یافته است. بنابراین اگر هزینه خریدهای معمولی یک خانوار در ابتدای سال گذشته ۱۰۰دلار در هفته بود، آن ها اکنون مجبورند که هفته ای ۱۵۴دلار بپردازند. عواقب چنین روندی مشخص است: قیمت ها بالا می‏روند، پس دستمزدها باید افزایش بیابند و در نتیجه هزینه تولید تمام محصولات شما افزایش می‏یابد. ماموریت انجام شد، اقتصاد شما اکنون کمتر رقابت پذیر است.”
بحران ارزی سومین عاملی است که می تواند به ویرانی اقتصاد منجر شو. به اعتقاد زکریا "آسان ترین راه برای مهار تورم، افزایش ارزش پول است که اساسا از طریق چاپ کمتر پول حاصل می‏شود. اما کاراکاس راهی در جهت مخالف را در پیش گرفته است.
در همین حال، بازار سیاه دلار آمریکا اوج گرفته است. طبق نرخ رسمی هر دلار آمریکا معادل ۶٫۳بولیوار ونزوئلا ارزش دارد اما در جهان واقعی، نرخ بازار سیاه برای هر دلار آمریکا بین هفت تا ده برابر نرخ رسمی است. برای کشوری که ۷۰درصد کالاهای اساسی مورد نیازش را از طریق واردات تامین می‏کند، این مشکل بزرگی محسوب می‏شود. شاید به یاد بیاورید که اخیرا ونزوئلا با قحطی کاغذ توالت مواجه شده بود. چرا؟ به این خاطر که این کشور با قحطی کاغذ دیگری دست به گریبان است، یعنی همان پولی که باید برای خرید کاغذ توالت پرداخت شود.”
پرداخت بی حساب و کتاب یارانه نیز هزینه های بسیاری را به اقتصاد ونزوئلا تحمیل کرده است. زکریا می نویسد: "هرچند که کاراکاس روز به روز بی پول تر می‏شود اما گویا دولت ونزوئلا از این وضعیت بی خبر است. چند ماه پیش، رئیس جمهور مادورو دستمزدهای بخش عمومی در سرتاسر ونزوئلا را به میزان ۱۰درصد افزایش است. این اقدام پس از برگزاری دو انتخابات بود که در آن ها نیز دولت یارانه ها را افزایش داده بود تا در انتخابات پیروز شود. گاز در ونزوئلا رایگان است. در واقع در کشور همسایه یعنی کوبا نیز گاز تقریبا رایگان است آن هم به خاطرات صادرات گاز یارانه ای از ونزوئلا به کوبا.”
در کنار این عوامل اقتصادی، فرید زکریا عملکرد سیاسی رئیس جمهور ونزوئلا را نیز زیر سوال می برد و می نویسد: "قوانین دیگری را نیز می‏توان برشمرد اما من می‏خواهم تنها به یک قانون دیگر اشاره کنم که آن تبدیل شدن به یک دیکتاتور است.
 
رئیس جمهور نیکولاس مادورو اخیرا موفق به تصویب قانون اختیارات ویژه رئیس جمهور شده است که توانایی وضع قوانین بدون نیاز به مشورت با کنگره را به او می‏دهد. مادورو می‏گوید که او برای بهبود اقتصاد و مبارزه با فساد، به چنین قدرتی نیاز دارد. از این ها گذشته، ونزوئلا در میان ۱۸۹کشور فهرست شده از نظر فضای مناسب کسب و کار، در جایگاه ۱۸۱قرار دارد و نهمین کشور جهان از نظر فساد اداری محسوب می‏شود. سال ها زمان لازم بود تا هوگو چاوز ونزوئلا را به وضعیت فعلی بکشاند و اکنون مادورو می‏خواهد با سیاست هایی مشابه، شرایط به دوچندان بدتر کند.”
در انتها فرید زکریا نتیجه گیری می کند که ونزوئلا به سرعت به سوی ویرانی کامل پیش می‏رود. جهان مشاهده کرد که چاوز چگونه چنین وضعیتی را پدید آورد و امیدها برای بهبود وضعیت پس از مرگ او نیز رنگ باخته اند. حقیقت تلخ این است که ونزوئلا مشغول تلف کردن عظیم ترین ذخایر نفتی جهان است. این کشور می‏توانست به اندازه عربستان سعودی یا قطر ثروتمند باشد، می‏توانست از مکزیک و برزیل پیشی بگیرد اما به جای این ها، اکنون در حال شبیه شدن به کره شمالی است، آن هم به خاطر دنبال کردن ویران کننده ترین سیاست های اقتصادی در جهان.

 


::یادداشت

خرد
آیت الله سید ابوالقاسم کاشانی 3 هفته پس از کودتای 28 مرداد: ملت شاه را دوست دارد بزرگ‌ترین اشتباه مصدق عدم اطاعت از اوامر شاه بودآیت الله کاشانی روی کار آمدن دولت کودتا را «سبب مسرت» دانست و ضمن تبریک به زاهدی گفت: «جای مسرت است که دولت جناب آقای زاهدی که خود یکی از طرفداران جبهه ملی بوده، تصمیم دا...
بی نام
هذا شقشقه هدرت.عجب ملتی هستیم ما. یک دفعه چنان جو گیر می شیم که یادمون میره کجاییم و چه کاره ایم و قرار بود کجا بریم و چی کار بکنیم. برنامه بیست و پنج ساله می نویسیم و می گیم می خواهیم ظرف این مدت به این اهداف برسیم. بعد می خندیم می گیم برنامه چیه ما همین الانش هم از بیست و پنج سال دیگه جلوییم. برای...
پیروز غفرانی
اهمیت توسعه حاشیه ساحلی دریای عمان برکسی پوشیده نیست. نگارنده در دوران کاری دیپلماتیک خود در دولت اصلاحات، بحث اهمیت بندر چابهار را در جلسات و گزارشات متعدد متذکر شده و در قالب تنظیم روابط با کشورهای شبه قاره و انعقاد یادداشت تفاهم "نقشه راه همکاری های استراتژیک ایران و هند"، روند جلب مشارکت و س...

::بخش انگلیسی

english logo copy

Thumbnail A miracle no politics and swords can performBy: Fereydoun MajlessiNowruz is not tradition! It is culture! Nowruz is drawing and painting. It is Art! Nowruz is music, freshness, youth, love, and...
Thumbnail By Henri J. Barkey, It wasn’t long ago that Turkish foreign policy was the talk of the town. Defined by the catchy phrase of “zero problems with the neighbors,” Turkey aimed to both improve...
More inenglish|section  

col

sup

sup copy